Наукова періодика України Фізико-математична освіта


Хворостіна Ю. В. 
Рекурсивні алгоритми розкладів дробової частини дійсного числа в деякі ряди спеціальних видів / Ю. В. Хворостіна, К. М. Стеценко // Фізико-математична освіта. - 2019. - Вип. 3. - С. 157-162. - Режим доступу: http://nbuv.gov.ua/UJRN/fmo_2019_3_25
В останні роки зростає інтерес математиків до об'єктів з нетривіальними метричними і топологічними властивостями. Одним із ефективних апаратів задання і дослідження таких об'єктів є використання систем зображення дійсних чисел. Також дійсне число є фундаментальним поняттям теорії чисел, неперервної математики та теорії ймовірностей. Сьогодні у математиці та її застосуваннях широко використовуються різні системи представлення та зображення дійсних чисел. Деякі з них мають скінченний алфавіт, а деякі - нескінченний. Але у більшості випадків дійсне число моделюється з числа натурального. Класичним підходом до зображення дробової частини дійсного числа є представлення числа у формі суми ряду з чисел, обернених до натуральних. Природньо виникає необхідність систематизувати, чітко виділити чи розробити рекурсивні алгоритми розкладів дійсного числа в ряди спеціальних видів. Проведено системний аналіз наукових джерел щодо представлення чисел деякими рядами спеціальних видів для визначення найбільш важливих напрямків. При дослідженні використовувались методи та засоби метричної теорії чисел, математичного аналізу та математичної логіки. У результаті дослідження було систематизовано підхід до зображення чисел деякими рядами, чітко виділено рекурсивні кроки скінченного чи нескінченного алгоритму переходу від десяткового зображення дійсного числа до зображення чисел s-адичними рядами, рядом Енгеля, знакододатним та знакозмінним рядами Люрота, рядами Остроградського 1-го та 2-го видів. Дію кожного з алгоритмів було застосовано до одного і того ж самого раціонального числа з проміжку (0; 1) і виявлено, що одне і те ж саме число може мати в різних системах скінченне або нескінченне періодичне зображення. Висновки: враховуючи самоподібну структуру деяких збіжних знакододатних чи знакозмінних рядів, вдається отримати чіткі рекурсивні кроки переходу від десяткового зображення дійсного числа до зображення за допомогою рядів.
  Повний текст PDF - 1.077 Mb    Зміст випуску     Цитування публікації

Цитованість авторів публікації:
  • Хворостіна Ю.
  • Стеценко К.

  • Бібліографічний опис для цитування:

    Хворостіна Ю. В. Рекурсивні алгоритми розкладів дробової частини дійсного числа в деякі ряди спеціальних видів / Ю. В. Хворостіна, К. М. Стеценко // Фізико-математична освіта. - 2019. - Вип. 3. - С. 157-162. - Режим доступу: http://nbuv.gov.ua/UJRN/fmo_2019_3_25.

    Додаткова інформація про автора(ів) публікації:
    (cписок формується автоматично, до списку можуть бути включені персоналії з подібними іменами або однофамільці)
  • Хворостіна Юрій Вячеславович (фізико-математичні науки)
  • Хворостіна Юрій В'ячеславович (фізико-математичні науки)
  •   Якщо, ви не знайшли інформацію про автора(ів) публікації, маєте бажання виправити або відобразити більш докладну інформацію про науковців України запрошуємо заповнити "Анкету науковця"
     
    Відділ інформаційно-комунікаційних технологій
    Пам`ятка користувача

    Всі права захищені © Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського