Наукова періодика України Фізико-математична освіта


Жданова Ю. Д. 
Формування у студентів ІТ-спеціальностей компетентностей в області захисту інформації з використанням криптографічних служб .Net Framework / Ю. Д. Жданова, С. О. Спасітєлєва, С. М. Шевченко // Фізико-математична освіта. - 2019. - Вип. 1. - С. 48-54. - Режим доступу: http://nbuv.gov.ua/UJRN/fmo_2019_1_10
Розглянуто проблему підготовки сучасних фахівців галузі знань "12-Інформаційні технології" (ІТ), а саме формування у студентів спеціалізовано-професійних знань та умінь з криптографічного захисту інформації. У дослідженні використано теоретичні методи аналізу та узагальнення наукових праць провідних методистів, що розглядали реалізацію компетентнісного підходу у вищій школі, зокрема компетентності майбутніх ІТ-спеціалістів; порівняльні методи зіставлення різних існуючих криптографічних сервісів захисту інформації у процесі вивчення навчальних дисциплін "Прикладна криптологія", "Безпека програм та даних", "Технології безпечного програмування", "Об'єктно-орієнтоване програмування". Доведено необхідність отримання компетентностей з захисту інформації з визначеним обсягом теоретичних і практичних знань для майбутніх ІТ-спеціалістів трьох спеціальностей: 121 Інженерія програмного забезпечення, 122 Комп'ютерні науки, 125 Кібербезпека. Спираючись на дослідження у психолого-педагогічній літературі та власний досвід, деталізовано суть та структуру поняття "компетентності ІТ- спеціаліста з криптографічного захисту інформації". Зроблено наголос на те, що формування даних компетентностей здійснюється у межах міждисциплінарних зв'язків навчальних дисциплін, а саме: "Прикладна криптологія", "Безпека програм та даних", "Технології безпечного програмування", "Об'єктно-орієнтоване програмування". Визначено перелік вимог до рівня сформованості професійно-значимих характеристик ІТ-спеціаліста в сфері криптографічного захисту інформації. Здійснено аналіз криптографічних бібліотек і запропоновано головні критерії вибору криптографічної служби та сучасного середовища розробки програм. Обгрунтовано актуальність і доцільність використання сучасних криптографічних служб .Net Framework і середовища розробки прикладних програм сімейство інструментів Microsoft Visual Studio для набуття студентами знань і практичних навичок із захисту інформації. Розроблено модель формування та розвитку компетентностей із криптографічного захисту інформації студентів галузі знань "12-Інформаційні технології" та запропоновано шляхи її реалізації у Київському університеті імені Бориса Грінченка та Державному університеті телекомунікацій. Зроблено висновки, що саме на базі програмування криптографічних механізмів захисту інформації ефективно формуються практичні навички застосування криптографічних алгоритмів у процесі опрацювання та передачі даних. Конкретизоване визначення обсягу теоретичних знань і практичних умінь із врахуванням міждисциплінарних зв'язків навчальних дисциплін, пов'язаних із захистом інформації та програмуванням, надає можливість підготувати фахівців із практичними навичками з криптографічного захисту інформації, які є затребуваними на ринку праці.
  Повний текст PDF - 1.075 Mb    Зміст випуску     Цитування публікації

Цитованість авторів публікації:
  • Жданова Ю.
  • Спасітєлєва С.
  • Шевченко С.

  • Бібліографічний опис для цитування:

    Жданова Ю. Д. Формування у студентів ІТ-спеціальностей компетентностей в області захисту інформації з використанням криптографічних служб .Net Framework / Ю. Д. Жданова, С. О. Спасітєлєва, С. М. Шевченко // Фізико-математична освіта. - 2019. - Вип. 1. - С. 48-54. - Режим доступу: http://nbuv.gov.ua/UJRN/fmo_2019_1_10.

    Додаткова інформація про автора(ів) публікації:
    (cписок формується автоматично, до списку можуть бути включені персоналії з подібними іменами або однофамільці)
  • Жданова Юлія Дмитрівна (фізико-математичні науки)
  • Шевченко Сергій Миколайович (фізико-математичні науки)
  •   Якщо, ви не знайшли інформацію про автора(ів) публікації, маєте бажання виправити або відобразити більш докладну інформацію про науковців України запрошуємо заповнити "Анкету науковця"
     
    Відділ інформаційно-комунікаційних технологій
    Пам`ятка користувача

    Всі права захищені © Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського