Наукова періодика України Фізико-математична освіта


Лукашова Т. Д. 
Модульні арифметики / Т. Д. Лукашова, К. В. Марченко // Фізико-математична освіта. - 2018. - Вип. 1. - С. 246-251. - Режим доступу: http://nbuv.gov.ua/UJRN/fmo_2018_1_48
У багатьох задачах теорії чисел, дискретної математики та теорії шифрів доводиться знаходити остачі від ділення на деяке натуральне число (модуль) і виконувати арифметичні дії над знайденими остачами. Розглядаючи сукупність остач і вводячи операції додавання, віднімання, множення та ділення на утворених множинах, приходимо до так званих модульних арифметик. Число елементів у цих арифметиках є скінченним, тому іноді їх називають скінченними арифметиками. Незважаючи на те, що арифметичні дії в модульних арифметиках вводяться аналогічно до того, як вони визначені для цілих чисел, деякі особливості виникають за множення елементів, піднесення їх до степеня та добуванні кореня, а відтак - під час розв'язування рівнянь та їх систем. В арифметиках за простим модулем результати операцій віднімання та ділення на відмінний від нуля елемент також є елементами відповідних арифметик. Тому в них можна обходитись без від'ємних і дробових виразів. Окрім того, в таких арифметиках зберігається більшість відомих алгоритмів розв'язування алгебричних рівнянь та їх систем. З іншого боку, в арифметиках за складеним модулем усталені правила можуть порушуватись, що пояснюється існуванням в них дільників нуля. Незважаючи на те, що виконання арифметичних операцій у скінченних арифметиках значною мірою спирається на теорію конгруенцій і теорію кілець, які вивчаються у курсі алгебри та теорії чисел, дослідженню модульних арифметик та особливостям виконання в них арифметичних дій присвячено лише окремі публікації. Розглянуто особливості виконання арифметичних операцій у модульних арифметиках, які конструюються на основі кілець класів лишків цілих чисел за заданим модулем. Значну увагу приділено питанням піднесення до степеня та добування кореня, наведено відповідні приклади.
  Повний текст PDF - 1.192 Mb    Зміст випуску     Цитування публікації

Цитованість авторів публікації:
  • Лукашова Т.
  • Марченко К.

  • Бібліографічний опис для цитування:

    Лукашова Т. Д. Модульні арифметики / Т. Д. Лукашова, К. В. Марченко // Фізико-математична освіта. - 2018. - Вип. 1. - С. 246-251. - Режим доступу: http://nbuv.gov.ua/UJRN/fmo_2018_1_48.

    Додаткова інформація про автора(ів) публікації:
    (cписок формується автоматично, до списку можуть бути включені персоналії з подібними іменами або однофамільці)
  • Лукашова Тетяна Дмитрівна (фізико-математичні науки)
  •   Якщо, ви не знайшли інформацію про автора(ів) публікації, маєте бажання виправити або відобразити більш докладну інформацію про науковців України запрошуємо заповнити "Анкету науковця"
     
    Відділ інформаційно-комунікаційних технологій
    Пам`ятка користувача

    Всі права захищені © Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського