Наукова періодика України Фармакологія та лікарська токсикологія


Супрун Е. В. 
Модуляція процесів нейроапоптозу в щурів після кетамінового та пропофолового наркозів під впливом Гетерозиду / Е. В. Супрун, І. В. Кабачна, В. І. Кабачний, А. В. Абрамов, Н. В. Бухтіярова // Фармакологія та лікарська токсикологія. - 2019. - Т. 13, № 1. - С. 19–27. - Режим доступу: http://nbuv.gov.ua/UJRN/flt_2019_13_1_5
З метою поліпшення анестезіологічної безпеки під час оперативних втручань перспективним напрямом може бути розширення асортименту засобів первинної та вторинної нейропротекції шляхом цілеспрямованого синтезу потенційних нейропротекторів з аналептичними властивостями, що діють як аналептики на ті самі структури, які остаточно пригнічені самим центральним анестетиком або його активними метаболітами. У зв'язку з цим обгрунтованим і перспективним є пошук серед похідних сірко- та нітрогенвмісних гетероциклів (гетерозидів) універсальних, нешкідливих нейропротекторів з аналептичною дією. Мета дослідження - порівняти нейропротективну активність гетерозиду і референс-препаратів - нейротрофічного церебропротектора цереброкурину та ноотропу ноопепту за умов експериментального наркозу кетаміном і пропофолом за впливом на вміст у головному мозку щурів проапоптотичного білка c-Fos й антиапоптотичного bcl-2-білка. Дослідження проведено на 90 білих безпородних щурах віком 6 міс. масою 220 - 290 г. Кетамінову та пропофолову анестезії проводили шляхом введення 100 мг/кг відповідно кетаміну/пропофолу внутрішньоочеревинно (в/о). Після виходу тварин з наркозу їм одноразово вводили препарати в таких дозах: гетерозид - в/о 2 мг/кг, цереброкурин - в/о 0,2 мг/кг, ноопепт - інтраназально 10 мк/кг. Для виявлення експресії c-Fos в СА1 зоні гіпокампа використовували імуногістохімічний метод непрямої імунофлюоресценції. Концентрацію bcl-2 у цитоплазматичній фракції головного мозку визначали за допомогою методу Вестерн-блот аналізу. На підставі результатів аналізу одержаних результатів показано, що на моделях кетамінового та пропофолового наркозу в щурів (100 мг/кг) відтворено постнаркозну активізацію процесів апоптозу зі зростанням щільності c-fos-позитивних клітин і зниженням вмісту антиапоптотичного bcl-2-білка, більш виразні за умов кетамінової анестезії. Введення наркотизованим щурам потенційних нейропротекторів інтраопераційного періоду - оригінального похідного сірко- та нітрогенвмісних гетероциклів з аналептичною активністю гетерозиду, референтних препаратів цереброкурину та ноопепту - призвело до зниження щільності c-fos-позитивних клітин і збільшення експресії bcl-2-білка в мозку, отже, на цих моделях доведено наявність у гетерозиду, цереброкурину та ноопепту апоптозомодулювальної активності. На моделях кетамінового та пропофолового наркозу в щурів апоптозомодулюючий ефект гетерозиду та цереброкурину були співвідносними, гетерозид більш активно впливав на експресію c-Fos (зниження щільності c-fos-позитивних клітин за умов кетамінового та пропофолового наркозу) і вміст bcl-2-білка (на моделі кетамінового наркозу).
  Повний текст PDF - 873.484 Kb    Зміст випуску     Цитування публікації

Цитованість авторів публікації:
  • Супрун Е.
  • Кабачна І.
  • Кабачний В.
  • Абрамов А.
  • Бухтіярова Н.

  • Бібліографічний опис для цитування:

    Супрун Е. В. Модуляція процесів нейроапоптозу в щурів після кетамінового та пропофолового наркозів під впливом Гетерозиду / Е. В. Супрун, І. В. Кабачна, В. І. Кабачний, А. В. Абрамов, Н. В. Бухтіярова // Фармакологія та лікарська токсикологія. - 2019. - Т. 13, № 1. - С. 19–27. - Режим доступу: http://nbuv.gov.ua/UJRN/flt_2019_13_1_5.

    Додаткова інформація про автора(ів) публікації:
    (cписок формується автоматично, до списку можуть бути включені персоналії з подібними іменами або однофамільці)
  • Супрун Еліна Владиславівна (біологічні науки)
  • Кабачний Володимир Іванович (1955–) (фармацевтичні науки)
  • Абрамов Андрій Володимирович (1962–) (медичні науки)
  • Бухтіярова Ніна Вікторівна (медичні науки)
  •   Якщо, ви не знайшли інформацію про автора(ів) публікації, маєте бажання виправити або відобразити більш докладну інформацію про науковців України запрошуємо заповнити "Анкету науковця"
     
    Відділ інформаційно-комунікаційних технологій
    Пам`ятка користувача

    Всі права захищені © Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського