Наукова періодика України Фармакологія та лікарська токсикологія


Сенюк І. В. 
Етіопатогенез хронічного запору та основні шляхи фармакологічної корекції / І. В. Сенюк, Т. О. Брюханова, Башар Джабар Аль Сахлані // Фармакологія та лікарська токсикологія. - 2019. - Т. 13, № 1. - С. 11–18. - Режим доступу: http://nbuv.gov.ua/UJRN/flt_2019_13_1_4
Здійснено огляд літератури, узагальнено сучасні дані щодо етіології, патогенезу, епідеміології та диференціальної діагностики хронічного функціонального запору. Зазначено, що висока медико-соціальна значущість даного захворювання зумовлена не лише значною поширеністю у популяції, але й асоціацією з низкою патологічних процесів, зокрема, гепатобіліарної системи та ліпідного обміну. Одним з тригерних факторів взаємозв'язку запорів і уражень печінки є формування виразного дисбактеріозу, який супроводжується хронічним прозапальним станом внаслідок продукції ендотоксинів, активацією Toll-подібних рецепторів, пригніченням антиоксидантної системи та порушеннями метаболізму ліпідів, результатом чого є розвиток стеатогепатиту. Сучасні підходи до корекції хронічного запору включають модифікацію дієти та фізичної активності, застосування проносних засобів. Натепер відсутні дані клінічних досліджень, що підтверджують ефективність немедикаментозних методів за хронічного запору. Систематичні огляди рандомізованих клінічних досліджень свідчать про те, що баластні й осмотичні проносні засоби (крім магнію сульфату) виявляють достовірно більш високу ефективність у порівнянні з плацебо та мають досить сприятливий профіль безпеки. Прукалоприд і секреторні проносні засоби з позицій доказової медицини мають високу ефективність, але даних щодо їх переносимості нагромаджено сьогодні недостатньо. Похідні антраглікозидів можуть рекомендуватися тільки для епізодичного застосування внаслідок розвитку звикання та низки небажаних побічних реакцій. Засоби, що викликають розм'якшення калових мас, можуть провокувати розвиток гіповітамінозів жиророзчинних вітамінів і знижувати якість життя хворих, що обмежує їх застосування. Відмічено, що незважаючи на широкий арсенал проносних засобів, тільки третина пацієнтів задоволена результатом з точки зору ефективності та безпечності. Зазначене свідчить про перспективність подальшого дослідження лікарських засобів для терапії хронічного функціонального запору.
  Повний текст PDF - 843.44 Kb    Зміст випуску     Цитування публікації

Цитованість авторів публікації:
  • Сенюк І.
  • Брюханова Т.
  • Башар Джабар Аль Сахлані

  • Бібліографічний опис для цитування:

    Сенюк І. В. Етіопатогенез хронічного запору та основні шляхи фармакологічної корекції / І. В. Сенюк, Т. О. Брюханова, Башар Джабар Аль Сахлані // Фармакологія та лікарська токсикологія. - 2019. - Т. 13, № 1. - С. 11–18. - Режим доступу: http://nbuv.gov.ua/UJRN/flt_2019_13_1_4.

    Додаткова інформація про автора(ів) публікації:
    (cписок формується автоматично, до списку можуть бути включені персоналії з подібними іменами або однофамільці)
  • Сенюк Ігор Валерійович (1971–) (фармацевтичні науки)
  • Брюханова Тетяна Олександрівна (медичні науки)
  •   Якщо, ви не знайшли інформацію про автора(ів) публікації, маєте бажання виправити або відобразити більш докладну інформацію про науковців України запрошуємо заповнити "Анкету науковця"
     
    Відділ інформаційно-комунікаційних технологій
    Пам`ятка користувача

    Всі права захищені © Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського