Наукова періодика України Фармакологія та лікарська токсикологія


Білай І. М. 
Фармакологічна безпека комбінації аторвастатину з триметазидином за умов експериментальної гіперліпідемії / І. М. Білай, О. В. Цис, Є. О. Михайлюк // Фармакологія та лікарська токсикологія. - 2018. - № 4-5. - С. 64-68. - Режим доступу: http://nbuv.gov.ua/UJRN/flt_2018_4-5_11
Велику зацікавленість викликають комбінації гіполіпідемічних препаратів, зокрема, засобів з групи статинів (аторвастатин - інгібітор редуктази ГМГ-КоА) з метаболітотропним препаратом триметазидином. Мета дослідження - оцінити вплив триметазидину на безпеку препарату (побічні прояви) аторвастатину в щурів з гіперліпідемією. Для вивчення гіполіпідемічної активності використовували білих лабораторних щурів-самців лінії Вістар масою 180 - 200 г. Було сформовано 4 групи по 7 лабораторних тварин: 1 група - інтактна (вводили фізіологічний розчин внутрішньошлунково), 2 група - контрольна патологія (експериментальна гіперліпідемія), 3 група - тваринам з гіперліпідемією вводили аторвастатин у дозі 17,2 мг/кг (в еквіваленті добової дози 20 мг для людини), 4 група - тваринам з гіперліпідемією вводили комбінацію аторвастатину 17,2 мг/кг з триметазидином. Для моделювання гіперліпідемії застосовували "вітамінну" модель (S. K. Y. Jousufzai, M. Siddiqi, 1976 р.). Як маркери безпеки аторвастатину в сироватці крові оцінювали рівень ферментів цитолізу (АЛТ, АСТ) за допомогою імуноферментного методу з використанням лабораторних наборів Кармей та визначали коефіцієнт Де Ритиса. Активність креатинфосфокінази (КФК) та лактатдегідрогенази (ЛДГ) (маркери кардіо- та міотоксичної дії) визначали за методикою H. U. Bergmeyer. Одержані результати свідчать про зменшення під впливом триметазидину проявів токсичності аторвастатину, що відображалося у зниженні активності АСТ АЛТ, у сироватці крові та їх співвідношення (коефіцієнт Де Ритиса) у порівнянні з контрольною групою та групою аторвастатину. Показники активності КФК і ЛДГ також знижувалися у разі застосування комбінації аторвастатину та триметази дину майже удвічі у порівнянні з контрольною групою, а також вигідно вирізнялись у порівнянні з групою аторвастатину. Сумісне застосування вищевказаних препаратів призводить у щурів до зменшення побічних проявів аторвастину завдяки цитопротекторним властивостям триметазидину.
  Повний текст PDF - 671.916 Kb    Зміст випуску     Цитування публікації

Цитованість авторів публікації:
  • Білай І.
  • Цис О.
  • Михайлюк Є.

  • Бібліографічний опис для цитування:

    Білай І. М. Фармакологічна безпека комбінації аторвастатину з триметазидином за умов експериментальної гіперліпідемії / І. М. Білай, О. В. Цис, Є. О. Михайлюк // Фармакологія та лікарська токсикологія. - 2018. - № 4-5. - С. 64-68. - Режим доступу: http://nbuv.gov.ua/UJRN/flt_2018_4-5_11.

    Додаткова інформація про автора(ів) публікації:
    (cписок формується автоматично, до списку можуть бути включені персоналії з подібними іменами або однофамільці)
  • Білай Іван Михайлович (1955–) (медичні науки)
  • Михайлюк Євгеній Олегович (медичні науки)
  •   Якщо, ви не знайшли інформацію про автора(ів) публікації, маєте бажання виправити або відобразити більш докладну інформацію про науковців України запрошуємо заповнити "Анкету науковця"
     
    Відділ інформаційно-комунікаційних технологій
    Пам`ятка користувача

    Всі права захищені © Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського