Наукова періодика України Фармакологія та лікарська токсикологія


Шарова А. О. 
Антибактеріальна активність 4-(1-адамантил)-(1-амінобутил)бензолу відносно біоплівок S. Aureus. / А. О. Шарова, Н. І. Гринчук, Д. М. Дудікова, В. В. Недашківська, З. С. Суворова, Н. О. Вринчану // Фармакологія та лікарська токсикологія. - 2018. - № 2. - С. 79-85. - Режим доступу: http://nbuv.gov.ua/UJRN/flt_2018_2_10
Утворення біоплівок бактеріями створює великі труднощі в медичній практиці, оскільки це значно підвищує стійкість мікроорганізмів до антибактеріальних і дезінфікуючих засобів, збільшує витрати на лікування пацієнта, зростає летальність від інфекційних ускладнень. Тому перспективним є пошук сполук, здатних впливати на біоплівку, на різні етапи її формування. Мета дослідження - встановити активність похідного адамантану АМ-166 відносно біоплівок Staphylococcus aureus 222 у порівнянні з антибактеріальними препаратами. Чутливість клінічного штаму S. aureus до дії сполуки АМ-166 і препаратів порівняння ципрофлоксацину, азитроміцину, гентаміцину та рифампіцину визначали за допомогою методу серійних мікророзведень і дискодифузійного методу й оцінювали за показником мінімальної інгібуючої концентрації (МІК) і зонами затримки росту мікроорганізмів. Здатність адамантанвмісної сполуки та препаратів порівняння порушувати плівкоутворення та впливати на сформовані золотистим стафілококом біоплівки досліджували за методом сорбції генціанвіолету на її структурах з подальшою десорбцією в етиловий спирт. Проведені дослідження виявили в похідного адамантану АМ-166 виразну антибіоплівкову активність і здатність впливати на різні етапи формування біоплівок. Встановлено, що в концентрації 5,0 МІК сполука впливає на динаміку плівкоутворення на ранніх етапах її формування, ступінь інгібування в межах 7,4 - 27,3 %. Сполука АМ-166 здатна порушувати плівкоутворення та руйнувати сформовані біоплівки. У разі дії на сформовану 1-добову біоплівку сполука практично не поступається активності ципрофлоксацину та рифампіцину й переважає дію азитроміцину та гентаміцину. Відносно 2-добових біоплівок сполука виявляє переваги перед ципрофлоксацином, азитроміцином і гентаміцином. Сполука АМ-166 запобігає утворенню біоплівок золотистого стафілокока на поліуретанових катетерах і виявляє переваги перед ципрофлоксацином і азитроміцином. Отже, адамантанвмісна сполука АМ-166 може бути перспективною для створення на її основі лікарських засобів з антибіоплівковою активністю.
  Повний текст PDF - 1.263 Mb    Зміст випуску     Цитування публікації

Цитованість авторів публікації:
  • Шарова А.
  • Гринчук Н.
  • Дудікова Д.
  • Недашківська В.
  • Суворова З.
  • Вринчану Н.

  • Бібліографічний опис для цитування:

    Шарова А. О. Антибактеріальна активність 4-(1-адамантил)-(1-амінобутил)бензолу відносно біоплівок S. Aureus. / А. О. Шарова, Н. І. Гринчук, Д. М. Дудікова, В. В. Недашківська, З. С. Суворова, Н. О. Вринчану // Фармакологія та лікарська токсикологія. - 2018. - № 2. - С. 79-85. - Режим доступу: http://nbuv.gov.ua/UJRN/flt_2018_2_10.

    Додаткова інформація про автора(ів) публікації:
    (cписок формується автоматично, до списку можуть бути включені персоналії з подібними іменами або однофамільці)
  • Дудікова Дар'я Маратівна (медичні науки)
  • Вринчану Ніна Олексіївна (медичні науки)
  •   Якщо, ви не знайшли інформацію про автора(ів) публікації, маєте бажання виправити або відобразити більш докладну інформацію про науковців України запрошуємо заповнити "Анкету науковця"
     
    Відділ інформаційно-комунікаційних технологій
    Пам`ятка користувача

    Всі права захищені © Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського