Наукова періодика України Фармакологія та лікарська токсикологія


Садогурська К. В. 
Вивчення гіпоглікемічної активності нанохрому цитрату в тварин з експериментальним цукровим діабетом 2 типу / К. В. Садогурська, Р. Б. Косуба, І. М. Яремій, В. Г. Зеленюк // Фармакологія та лікарська токсикологія. - 2017. - № 4-5. - С. 82-88. - Режим доступу: http://nbuv.gov.ua/UJRN/flt_2017_4-5_12
Зважаючи на поширеність цукрового діабету (ЦД) у світі, тяжкість перебігу та ускладнення, пошук засобів і методів лікування цієї недуги є однією з актуальних медичних та соціальних проблем сучасності. Мета дослідження - з'ясувати ефективність застосування нанохрому цитрату як засобу корекції за експериментального ЦД 2 типу. На моделі дексаметазонового (0,125 мг/кг, 14 діб) ЦД у 18-місячних щурів-самців досліджено вплив нанохрому цитрату (НХЦ, 0,01 мг/кг) на рівень глікемії, інсулінемії, інсулінорезистентність (HOMA-IR), морфоструктуру підшлункової залози, показники ліпідного та білкового обміну у порівнянні з препаратом метформіном. У разі вивчення морфоструктури підшлункової залози враховували кількість, розподіл за розміром панкреатичних острівців, їх клітинний профіль. Визначення біохімічних показників у сироватці крові проводили фотоколориметрично за загальноприйнятими методиками з використанням діагностичних наборів "Реагент" та НВП "Філісіт-діагностика" (Україна). На 14 добу моделювання ЦД, коли рівень глюкози в крові зріс в 2,6 разу, профілактично-лікувальне застосування НХЦ сприяло зниженню рівня глікемії вдвічі (6,63 +- 0,34) ммоль/л проти (14,22 +- 0,36) ммоль/л за ЦД. У разі ЦД на тлі підвищеного вмісту інсуліну в сироватці крові (4,2 +- 0,20) мкОд/мл) введення НХЦ знизило вміст інсуліну в 2,3 разу (1,8 +_ 0,09) мкОд/мл) до рівня інтактних тварин, індекс (HOMA-IR) знизився в 6,4 разу з (3,33 +- 0,26) до (0,52 +- 0,03). За виразністю гіпоглікемічної дії застосування НХЦ на тлі ЦД не поступається препарату порівняння метформіну, а захисний його ефект на морфоструктуру підшлункової залози (ПЗ) переважає вплив метформіну. Під впливом НХЦ у сироватці крові тварин з ЦД знизився вміст загальних ліпідів, загального холестерину, зріс холестерин ЛПВЩ та нормалізувався вміст сечовини. Під впливом нанохрому цитрату на тлі експериментального ЦД показники глікемії, інсулінемії та інсулін-глюкозного зв'язку (HOMA-IR) знижуються до рівня інтактних тварин. Нанохрому цитрат також запобігає пошкодженню гістоструктури ПЗ, нормалізує порушені показники ліпідного обміну. За ефективністю коригуючого впливу на показники вуглеводного, ліпідного, білкового обміну та протективною дією на морфоструктуру ПЗ НХЦ за умов ЦД 2 типу не поступається препарату порівняння метформіну.
  Повний текст PDF - 981.691 Kb    Зміст випуску     Цитування публікації

Цитованість авторів публікації:
  • Садогурська К.
  • Косуба Р.
  • Яремій І.
  • Зеленюк В.

  • Бібліографічний опис для цитування:

    Садогурська К. В. Вивчення гіпоглікемічної активності нанохрому цитрату в тварин з експериментальним цукровим діабетом 2 типу / К. В. Садогурська, Р. Б. Косуба, І. М. Яремій, В. Г. Зеленюк // Фармакологія та лікарська токсикологія. - 2017. - № 4-5. - С. 82-88. - Режим доступу: http://nbuv.gov.ua/UJRN/flt_2017_4-5_12.

    Додаткова інформація про автора(ів) публікації:
    (cписок формується автоматично, до списку можуть бути включені персоналії з подібними іменами або однофамільці)
  • Садогурська Катерина Володимирівна (медичні науки)
  • Косуба Раїса Борисівна (медичні науки)
  • Яремій Ірина Миколаївна (біологічні науки)
  • Зеленюк Володимир Георгійович (медичні науки)
  •   Якщо, ви не знайшли інформацію про автора(ів) публікації, маєте бажання виправити або відобразити більш докладну інформацію про науковців України запрошуємо заповнити "Анкету науковця"
     
    Відділ інформаційно-комунікаційних технологій
    Пам`ятка користувача

    Всі права захищені © Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського