Наукова періодика України Фармакологія та лікарська токсикологія


Мархонь Н. О. 
Стан процесів вільнорадикального окиснення в неокортексі щурів з метаболічним синдромом за умов застосування ресвератролу, пропіленгліколевих екстрактів горобини та маточного молочка / Н. О. Мархонь, В. І. Жилюк, В. Й. Мамчур, А. Е. Лєвих // Фармакологія та лікарська токсикологія. - 2016. - № 2. - С. 60-66. - Режим доступу: http://nbuv.gov.ua/UJRN/flt_2016_2_10
Мета дослідження - визначити вплив ресвератролу та пропіленгліколевих екстрактів (ПГЕ) горобини й маточного молочка на перебіг процесів окиснення біологічних молекул, а також на активність систем антиоксидантного захисту та обмін оксиду азоту в неокортексі щурів з метаболічним синдромом. Дослідження проведено на білих щурах самцях лінії Вістар з метаболічним синдромом, індукованим високофруктозною дієтою (60 % розчин фруктози протягом 56 діб). Дослідні засоби (ресвератрол, 20 мг/кг, n = 8 та ПГЕ горобини, 1,5 мл/кг, n = 7 і маточного молочка, 1,5 мл/кг, n = 7) вводили внутрішньошлунково впродовж 14 останніх днів експерименту 1 раз на 1 добу. Спектрофотометрично в гомогенатах неокортексу визначено активність супероксиддисмутази (СОД), а також вміст малонового діальдегіду (МДА), альдегідфенілгідразонів (АФГ), кетонфенілгідразонів (КФГ) та сумарний рівень нітритів і нітратів (NOx). Встановлено, що високофруктозна дієта сприяла збільшенню на 131,3 % (p << 0,01), 80,8 % (p << 0,05), 170,6 % (p << 0,01) та 64,7 % (p << 0,01) рівнів МДА, АФГ, КФГ та NOx, а також зниженню на 50,5 % (p << 0,05) активності СОД у неокортексі. Курсове введення ресвератролу в дозі 20 мг/кг призводило до зниження рівнів МДА, АФГ, КФГ і NOx на 33,6 % (p << 0,05), 36,2 % (p << 0,05), 53,3 % (p << 0,05) та 46,9 % (p << 0,05) відповідно, хоча і не супроводжувалося виразними змінами активності СОД. Використання ПГЕ горобини звичайної та маточного молочка призводило до суттєвого зниження в 1,40 та 1,51 разу (p << 0,05) відповідно вмісту МДА, а також у 1,40 разу (p << 0,05) та 1,6 разу (p << 0,01) рівнів ранніх та пізніх маркерів ОМБ і в 1,32 разу - NOx (p << 0,01). При цьому активність СОД у неокортексі за даних умов експерименту зростала в 3,85 разу (p << 0,05) при використанні ПГЕ горобини та в 4,60 разу (p << 0,01) при введенні ПГЕ маточного молочка. Таким чином, ресвератрол, а також ПГЕ горобини звичайної та ПГЕ маточного молочка виразно пригнічують прояви оксидативного стресу, що виникають внаслідок перебігу метаболічного синдрому. Суттєве зниження вмісту МДА, АФГ та КФГ на тлі відсутності впливу на активність СОД за умов введення ресвератролу може свідчити про наявність власних високих антирадикальних властивостей цього природного фітоалексину.
  Повний текст PDF - 1.578 Mb    Зміст випуску     Цитування публікації

Цитованість авторів публікації:
  • Мархонь Н.
  • Жилюк В.
  • Мамчур В.
  • Лєвих А.

  • Бібліографічний опис для цитування:

    Мархонь Н. О. Стан процесів вільнорадикального окиснення в неокортексі щурів з метаболічним синдромом за умов застосування ресвератролу, пропіленгліколевих екстрактів горобини та маточного молочка / Н. О. Мархонь, В. І. Жилюк, В. Й. Мамчур, А. Е. Лєвих // Фармакологія та лікарська токсикологія. - 2016. - № 2. - С. 60-66. - Режим доступу: http://nbuv.gov.ua/UJRN/flt_2016_2_10.

    Додаткова інформація про автора(ів) публікації:
    (cписок формується автоматично, до списку можуть бути включені персоналії з подібними іменами або однофамільці)
  • Жилюк Володимир Іванович (медичні науки)
  • Мамчур Віталій Йосипович (1950–) (медичні науки)
  • Лєвих Антон Едуардович (медичні науки)
  •   Якщо, ви не знайшли інформацію про автора(ів) публікації, маєте бажання виправити або відобразити більш докладну інформацію про науковців України запрошуємо заповнити "Анкету науковця"
     
    Відділ інформаційно-комунікаційних технологій
    Пам`ятка користувача

    Всі права захищені © Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського