Наукова періодика України Фармакологія та лікарська токсикологія


Холодняк С. В. 
Спрямований пошук протисудомних агентів серед спіропохідних з 2-арил-5,6-дигідро-/1,2,4/тріазоло­/1,5-c/хіназоліновим фрагментом / С. В. Холодняк, Н. В. Бухтіярова, К. П. Шабельник, Г. Г. Берест, І. Ф. Бєленічев, С. I. Коваленко // Фармакологія та лікарська токсикологія. - 2016. - № 1. - С. 39-47. - Режим доступу: http://nbuv.gov.ua/UJRN/flt_2016_1_6
Серед різних форм патології нервової системи одне з провідних - третє місце - займають епілептичні розлади, ступінь розповсюдження яких має чітку тенденцію до зростання. До недавнього часу лікування епілепсії було спрямоване загалом на усунення нападів. Сьогодні інтенсивний пошук протисудомних засобів з вираженою нейропротективною дією ведеться серед модуляторів глютамінових та ГАМК рецепторів. Безперечний інтерес у цьому відношенні представляють анельовані похідні хіназоліну. Мета дослідження - первинний скринінг протисудомної активності серед спіропохідних з 2-арил-5,6-дигідро-[1,2,4]тріазоло[1,5-с]хіназоліновим фрагментом на моделі коразолових судом, виявлення "сполуки-лідера" для подальшої оцінки протисудомної та нейропротективної дії за умов коразолового кіндлінгу. Введення досліджуваних сполук білим безпородним щурам внутрішньошлунково в дозі 10 мг/кг за 1 год до введення коразолу (80 мг/кг) призводило до достовірного збільшення латентного періоду судом, зниження тривалості клоніко-тонічної фази, інтенсивності судом у балах і зменьшення летальності. Найактивнішими виявилися 2'-феніл-6'H-спіро[індол-3,5'-[1,2,4]тріазоло[1,5-c] хіназолін]-2(1H)-oн (1.6) і 5-бромo-2'-(4-фторофеніл)-6'H-спіро[індол-3,5'-[1,2,4]тріазоло[1,5-c] хіназолін]-2(1H)-он (1.11), які за протисудомною дією перевищують референс-препарат - ламотриджин. Сполуки 1.6 та 1.11 за профілактичного 11-добового введення тваринам, паралельно моделюванню коразолового кіндлінгу, проявляють нейропротективну дію, яка перевищує ефект референс-препаратів - ламотриджину та карбамазепіну. Нейропротективна дія сполук 1.6 та 1.11 у разі коразолового кіндлінгу може бути пояснена їх антиоксидантним механізмом. Показано, що антиоксидантна дія сполук 1.6 і 1.11 реалізується шляхом підвищення активності глутатіон-залежних ферментів, умісту відновлених тіолів у головному мозку тварин на тлі моделювання коразолового кіндлінгу. Вказаний ефект запобігає ушкодженню нейронів продуктами оксидативного стресу за умов коразолового кіндлінгу, а також нормалізує біодоступность NO.
  Повний текст PDF - 1.686 Mb    Зміст випуску     Цитування публікації

Цитованість авторів публікації:
  • Холодняк С.
  • Бухтіярова Н.
  • Шабельник К.
  • Берест Г.
  • Бєленічев І.
  • Коваленко С.

  • Бібліографічний опис для цитування:

    Холодняк С. В. Спрямований пошук протисудомних агентів серед спіропохідних з 2-арил-5,6-дигідро-/1,2,4/тріазоло­/1,5-c/хіназоліновим фрагментом / С. В. Холодняк, Н. В. Бухтіярова, К. П. Шабельник, Г. Г. Берест, І. Ф. Бєленічев, С. I. Коваленко // Фармакологія та лікарська токсикологія. - 2016. - № 1. - С. 39-47. - Режим доступу: http://nbuv.gov.ua/UJRN/flt_2016_1_6.

    Додаткова інформація про автора(ів) публікації:
    (cписок формується автоматично, до списку можуть бути включені персоналії з подібними іменами або однофамільці)
  • Холодняк Сергій Валерійович (фармацевтичні науки)
  • Бухтіярова Ніна Вікторівна (медичні науки)
  • Шабельник Костянтин Петрович (фармацевтичні науки)
  • Берест Галина Григорівна (фармацевтичні науки)
  • Бєленічев Ігор Федорович (медичні науки)
  •   Якщо, ви не знайшли інформацію про автора(ів) публікації, маєте бажання виправити або відобразити більш докладну інформацію про науковців України запрошуємо заповнити "Анкету науковця"
     
    Відділ інформаційно-комунікаційних технологій
    Пам`ятка користувача

    Всі права захищені © Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського