Наукова періодика України Фармакологія та лікарська токсикологія


Іванов Л. В. 
Вивчення механізмів цитотоксичності низки гідрофільних полоксамерів методом спінових зондів / Л. В. Іванов, Н. Т. Картель, А. Н. Ляпунов, О. А. Нардід, Я. О. Черкашина, Л. В. Деримедвідь, І. А. Кирилюк // Фармакологія та лікарська токсикологія. - 2015. - № 4-5. - С. 46-58. - Режим доступу: http://nbuv.gov.ua/UJRN/flt_2015_4-5_7
За допомогою методу спінових зондів одержано нові дані щодо можливих механізмів цитотоксичної дії низки гідрофільних полоксамерів із великими гідрофільними (ПЕГ) блоками, що може призводити до зниження множинної лікарської стійкості (МЛС) ракових клітин. Для цього досліджено взаємодію ряду гідрофільних полоксамерів і окремо високомолекулярних ПЕГ як гідрофільних блоків полоксамерів, з модельними мембранами, живими клітинами та білками різної структури, а також їх вплив на конформаційну рухливість ліпідів мембран клітин і макромолекул різних білків. Показано, що введення в еритроцити людини та щурів 5 % полоксамерів 188, 237, 338 і 407, які мають у структурі великі гідрофільні ПЕГ блоки, як правило, супроводжувалося сильним зниженням мікров'язкості мембран клітин, іноді в 1,5 і більше разу (полоксамер 338 і 407). ПЕГ-1500 також ефективно зв'язувався з ліпідами мембран ліпосом, мітохондрій і еритроцитів, у результаті чого мікров'язкість мембран еритроцитів знижувалася протягом 1 год. Уведення осмотично активного ПЕГ-2000 в еритроцити людини призводить до стійкої в часі дегідратації клітин. За допомогою спінових зондів одержано нові дані щодо взаємодії високомолекулярних ПЕГ-1500, ПЕГ-2000 і ПЕГ-4000 з гідрофобною порожниною (кишенею) поверхні глобули альбуміну за допомогою гідрофобних метиленових груп. Так як інтегральний мембранний глікопротеїн ракових клітин P-gp, вбудований у мембранний ліпідний бішар, у тому числі й за допомогою поверхневих гідрофобних ділянок макромолекули P-gp, зроблено припущення, що механізм інгібування P-gp гідрофільними полоксамерами може бути пов'язаний з порушенням або з ослабленням білково-ліпідної взаємодії макромолекули P-gp з ліпідами мембран ракових клітин під дією ПЕГ блоків. Встановлено, що механізми цитотоксичної дії полоксамерів різної будови універсальні для багатьох клітин, не тільки ракових, і полягають в сильному зниженні мікров'язкості мембран клітин, яке призводить до зниження активності багатьох мембранних білків і ферментів. У гідрофільних полоксамерів є додаткові механізми цитотоксичності та пригнічення МЛС ракових клітин, пов'язані з дією великих ПЕГ блоків на мембрани та додаткове розпушення мембран, ослаблення білок-ліпідної взаємодії між глікопротеїном P-gp і ліпідами мембран ракових клітин, дегідратація мембран клітин, можлива взаємодія ПЕГ блоку з макромолекулою P-gp з подальшою зміною активної конформації макромолекули білка.
  Повний текст PDF - 1.711 Mb    Зміст випуску     Цитування публікації

Цитованість авторів публікації:
  • Іванов Л.
  • Картель Н.
  • Ляпунов А.
  • Нардід О.
  • Черкашина Я.
  • Деримедвідь Л.
  • Кирилюк І.

  • Бібліографічний опис для цитування:

    Іванов Л. В. Вивчення механізмів цитотоксичності низки гідрофільних полоксамерів методом спінових зондів / Л. В. Іванов, Н. Т. Картель, А. Н. Ляпунов, О. А. Нардід, Я. О. Черкашина, Л. В. Деримедвідь, І. А. Кирилюк // Фармакологія та лікарська токсикологія. - 2015. - № 4-5. - С. 46-58. - Режим доступу: http://nbuv.gov.ua/UJRN/flt_2015_4-5_7.

    Додаткова інформація про автора(ів) публікації:
    (cписок формується автоматично, до списку можуть бути включені персоналії з подібними іменами або однофамільці)
  • Деримедвідь Людмила Віталіївна (1967–) (медичні науки)
  •   Якщо, ви не знайшли інформацію про автора(ів) публікації, маєте бажання виправити або відобразити більш докладну інформацію про науковців України запрошуємо заповнити "Анкету науковця"
     
    Відділ інформаційно-комунікаційних технологій
    Пам`ятка користувача

    Всі права захищені © Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського