Наукова періодика України Фармакологія та лікарська токсикологія


Гудзенко А. В. 
Розробка ВЕРХ методики визначення ізорамнетин-3­рутинозиду в лікарських засобах квіток нагідок лікарських (Calendula officinalis L.) / А. В. Гудзенко // Фармакологія та лікарська токсикологія. - 2015. - № 1. - С. 82-87. - Режим доступу: http://nbuv.gov.ua/UJRN/flt_2015_1_14
Определен маркер, по наличию и количественному содержанию которого возможна качественная и количественная стандартизация травы хвоща полевого в растительных смесях. В качестве маркера хвоща полевого может использоваться ди-Е-кофеил-мезовинная кислота. С использованием метода высокоэффективной жидкостной хроматографии разработана методика анализа ди-Е-кофеил-мезовинной кислоты в моно- и поликомпонентных лекарственных средствах растительного происхождения, в состав которых входит трава хвоща полевого. С использованием разработанной методики произведен анализ моно- и поликомпонентных фитопрепаратов, в состав которых входит трава хвоща полевого. В результате проведенного анализа показано, что содержание ди-Е-кофеил-мезовинной кислоты в траве хвоща полевого лежит в пределах от <$E0,1841~symbol С~0,0091> % до <$E0,3301~symbol С~0,0173> % в пересчете на сухое сырье. Доказано, что по наличию и содержанию ди-Е-кофеил-мезовинной кислоты траву хвоща полевого можно стандартизировать в смесях со следующим растительным сырьем: травой омелы белой, травой зверобоя продырявленного, цветками, листьями и плодами боярышника, травой мяты перечной, травой мелиссы лекарственной и цветками ромашки лекарственной, плодами амми зубной, травой тысячелистника обыкновенного, листьями крапивы двудомной и корой дуба.Визначено маркер, з використанням якого можлива якісна та кількісна стандартизація квіток нагідок лікарських у рослинних сумішах. Як маркер нагідок лікарських може бути використано ізорамнетин-3-рутинозид. З використанням методу ВЕРХ розроблено методику аналізу ізорамнетин-3-рутинозиду в моно- і багатокомпонентних лікарських засобах рослинного походження, до складу яких входять квітки нагідок лікарських. Методика включає попереднє очищення проб від баластних речовин за допомогою твердофазної екстракції з подальшим хроматографуванням зразків на рідинному хроматографі з діодно-матричним детектором. Дослідження проведено з використанням хроматографічної колонки С18 Symmetry (250 x 4.6 мм, діаметр часток 5 мкм), детектування за довжини хвилі 350 нм. З використанням розробленої методики проведено аналіз моно- і полікомпонентних фітопрепаратів, до складу яких входять квітки нагідок лікарських. У результаті проведеного аналізу показано, що вміст ізорамнетин-3-рутинозиду в сировині рослини складає від (<$E0,2385~symbol С~0,0121) до (<$E0,3540~symbol С~0,0167>) % у перерахунку на суху сировину. Доведено, що за наявністю та вмістом ізорамнетин-3-рутинозиду квітки нагідок лікарських можна стандартизувати в сумішах з наступною рослинною сировиною: плодами шипшини, плодами та квітками глоду, шишками хмелю, листям м'яти перцевої, листям подорожника великого та квітками ромашки аптечної.
  Повний текст PDF - 1.261 Mb    Зміст випуску     Цитування публікації

Цитованість авторів публікації:
  • Гудзенко А.

  • Бібліографічний опис для цитування:

    Гудзенко А. В. Розробка ВЕРХ методики визначення ізорамнетин-3­рутинозиду в лікарських засобах квіток нагідок лікарських (Calendula officinalis L.) / А. В. Гудзенко // Фармакологія та лікарська токсикологія. - 2015. - № 1. - С. 82-87. - Режим доступу: http://nbuv.gov.ua/UJRN/flt_2015_1_14.

    Додаткова інформація про автора(ів) публікації:
    (cписок формується автоматично, до списку можуть бути включені персоналії з подібними іменами або однофамільці)
  • Гудзенко Андрій Вікторович (фармацевтичні науки)
  •   Якщо, ви не знайшли інформацію про автора(ів) публікації, маєте бажання виправити або відобразити більш докладну інформацію про науковців України запрошуємо заповнити "Анкету науковця"
     
    Відділ інформаційно-комунікаційних технологій
    Пам`ятка користувача

    Всі права захищені © Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського