Наукова періодика України Фармакологія та лікарська токсикологія


Щудрова Т. С. 
Порівняльна оцінка нефропротекторної активності органоспецифічних пептидів при гентаміциновій нефропатії в щурів / Т. С. Щудрова, І. І. Заморський // Фармакологія та лікарська токсикологія. - 2014. - № 6. - С. 81-86. - Режим доступу: http://nbuv.gov.ua/UJRN/flt_2014_6_13
Мета дослідження - вивчення та порівняння нефропротекторних ефектів органоспецифічних олігопептидів при гентаміциновій нефропатії в щурів. Комплексний нефропротекторний вплив оцінювали за показниками функціонального стану нирок, прооксидантно-антиоксидантного балансу в тканині нирок, а також на основі вивчення гістоструктури нирок тварин. Застосування гентаміцину протягом 6 днів призвело до розвитку олігуричної форми токсичної нефропатії. При введенні EDL швидкість клубочкової фільтрації зросла на 65 %, AEDG - на 70 %. Усі пептиди достовірно знижували екскрецію білка з сечею: пептиди EDL та AEDG - на 83 %, AED - на 43 %. Ураження проксимальних канальців нирок зумовило зростання екскреції натрію та калію із сечею. Застосування пептидів компенсувало дані порушення, що проявлялося в зменшенні екскреції іонів натрію на 82 (EDL), 58,5 (AED) та 85,4 % (AEDG) та калійзберігаючій дії пептидів EDL та AEDG. Під впливом гентаміцину спостерігалося зростання вмісту МДА та ОМБ у тканині нирок та пригнічення активності ГП та КАТ. Пептид EDL зменшував уміст МДА у 1,7 разу, ОМБ - у 1,6 разу, AEDG зменшував дані показники в 1,3 та 1,6 разу, пептид AED - у 1,2 та 1,3 разу відповідно. У всіх групах лікованих тварин спостерігали достовірне зростання активності ГП та КАТ. Токсична дія гентаміцину призвела до некрозу <$E69,0~symbol С~2,4> % епітеліоцитів канальців нирок, решта клітин - з ознаками гідропічної вакуолізації, просвіти канальців та збірних трубочок заповнені білковими циліндрами. На тлі застосування пептидів EDL та AEDG некротичних змін клітин не виявлено, гідропічне набухання охоплює <$E80,0~symbol С~1,8> та <$E91,0~symbol С~1,3> % клітин відповідно. Під час застосування AED виявлено обмеження розповсюдження некротичних процесів до <$E48,0~symbol С~2,1> % епітеліоцитів канальців. Курсове застосування органоспецифічних пептидів сприяло захисту ниркової тканини від токсичної дії гентаміцину, що проявлялося в покращанні функціонального стану нирок та антиокси дантному ефекті. Нефропротекторний вплив підтверджується даними гістологічного дослідження, з більш вираженим позитивним ефектом пептидів EDL та AEDG.
  Повний текст PDF - 1.949 Mb    Зміст випуску     Цитування публікації

Цитованість авторів публікації:
  • Щудрова Т.
  • Заморський І.

  • Бібліографічний опис для цитування:

    Щудрова Т. С. Порівняльна оцінка нефропротекторної активності органоспецифічних пептидів при гентаміциновій нефропатії в щурів / Т. С. Щудрова, І. І. Заморський // Фармакологія та лікарська токсикологія. - 2014. - № 6. - С. 81-86. - Режим доступу: http://nbuv.gov.ua/UJRN/flt_2014_6_13.

    Додаткова інформація про автора(ів) публікації:
    (cписок формується автоматично, до списку можуть бути включені персоналії з подібними іменами або однофамільці)
  • Щудрова Тетяна Сергіївна (медичні науки)
  • Заморський Ігор Іванович (медичні науки)
  •   Якщо, ви не знайшли інформацію про автора(ів) публікації, маєте бажання виправити або відобразити більш докладну інформацію про науковців України запрошуємо заповнити "Анкету науковця"
     
    Відділ інформаційно-комунікаційних технологій
    Пам`ятка користувача

    Всі права захищені © Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського