Наукова періодика України Економічний вісник Національного технічного університету України "Київський політехнічний інститут"


Булатова О. В. 
Зрушення регіональної структури світового фінансового ринку / О. В. Булатова, Т. В. Марена // Економічний вісник Національного технічного університету України "Київський політехнічний інститут". - 2019. - № 16. - С. 67-78. - Режим доступу: http://nbuv.gov.ua/UJRN/evntukpi_2019_16_10
Досліджено просторові зрушення у регіональній структурі світового фінансового ринку, враховуючи функціонально-операційний, інституційний та практичний підходи до тлумачення його сутності. Проаналізовано зміни, що відбуваються у регіональній структурі чистого експорту та чистого імпорту капіталу. Оцінено регіональну композицію глобальних фінансових активів; визначено місце американського, європейського та азійського регіонів на окремих сегментах світового фінансового ринку. Виявлено особливості регіонального розподілу провідних фінансово-кредитних інститутів світу та міжнародних фінансових центрів. Встановлено, що світовий фінансовий ринок продовжує залишатися достатньо концентрованим у регіональному вимірі, що підтверджується даними щодо змін у регіональному розподілі чистого експорту та імпорту капіталу, глобальних фінансових активів, провідних фінансових інститутів та міжнародних фінансових центрів. Визначено, що високий рівень регіональної концентрації фінансових ринків традиційно був пов'язаний із пануванням США та країн ЄС у світовій фінансовій системі, а позиції американського регіону на світовому фінансовому ринку є відносно стійкими. На США припадає майже третина глобальних фінансових активів, близько 40 % капіталізації ринку акцій та більше третини світового обороту боргових цінних паперів. Доведено, що після глобальної фінансової кризи відбувається тенденція до зниження рівня просторової концентрації фінансових активів, у світі відбувається поступовий перерозподіл активності з розвинутих фінансових ринків на ті, що розвиваються. Аналогічний висновок зроблено на основі аналізу регіонального розподілу світових фінансових центрів: у рейтинги міжнародних фінансових центрів поступово включаються фінансові центри з країн, що розвиваються (найпомітніше у системі світових фінансових центрів покращилися позиції фінансових ринків азійськотихоокеанського регіону, особливо Китаю), тоді як деякі центри з розвинутих країн втрачають статус провідних осередків фінансових операцій (найбільш нестабільними при цьому є позиції західноєвропейських фінансових центрів). Регіонально акценти зміщуються з європейського фінансового ринку на фінансові ринки азійсько-тихоокеанського та частково американського регіонів.
  Повний текст PDF - 807.363 Kb    Зміст випуску     Цитування публікації

Цитованість авторів публікації:
  • Булатова О.
  • Марена Т.

  • Бібліографічний опис для цитування:

    Булатова О. В. Зрушення регіональної структури світового фінансового ринку / О. В. Булатова, Т. В. Марена // Економічний вісник Національного технічного університету України "Київський політехнічний інститут". - 2019. - № 16. - С. 67-78. - Режим доступу: http://nbuv.gov.ua/UJRN/evntukpi_2019_16_10.

    Додаткова інформація про автора(ів) публікації:
    (cписок формується автоматично, до списку можуть бути включені персоналії з подібними іменами або однофамільці)
  • Булатова Олена Валеріївна (економічні науки)
  • Марена Тетяна Василівна (економічні науки)
  •   Якщо, ви не знайшли інформацію про автора(ів) публікації, маєте бажання виправити або відобразити більш докладну інформацію про науковців України запрошуємо заповнити "Анкету науковця"
     
    Відділ інформаційно-комунікаційних технологій
    Пам`ятка користувача

    Всі права захищені © Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського