Наукова періодика України Економічний вісник Національного технічного університету України "Київський політехнічний інститут"


Фартушний І. Д. 
Економіко-математична модель впливу державної політики на економіку сільськогосподарської галузі / І. Д. Фартушний, К. М. Пузирна // Економічний вісник Національного технічного університету України "Київський політехнічний інститут". - 2018. - № 15. - С. 621-630. - Режим доступу: http://nbuv.gov.ua/UJRN/evntukpi_2018_15_70
У сучасних економіко-політичних умовах галузь сільського господарства України, що забезпечує населення важливими продуктами споживання, потребує значної підтримки з боку держави задля збереження сталого виробництва та попередження виходу з ринку як великих корпорацій, так і малих фермерських господарств. Важливим питанням є вибір найбільш ефективних державних інструментів та їх раціонального співвідношення для забезпечення максимального прибутку підприємств та держави. Розглянуто економіко-математичну модель впливу державних інструментів на розвиток ринку озимої пшениці, подана у вигляді системи диференціальних рівнянь з початковими умовами (задача Коші), що розв'язана у чисельному вигляді за допомогою програмного пакету Matlab, що використовує метод Рунге - Кутта 4 - 5 порядку. Модель враховує негативний вплив погодних умов, у звіязку з якими втрачається частина врожаю, витрати на добрива та техобробку полів, простій полів за правилами сівозмін, сплату підприємствами податків у державний бюджет у зв'язку з економічною діяльністю, витрати на обробку сировини до стану готового продукту, що відповідає стандарту Gafta, закупівлю підприємцями посівного матеріалу з-за кордону для засіву поточної площі полів. Зміна ціни на озиму пшеницю на ринку задається з урахуванням коефіцієнта еластичності. У якості інструментів державної політики обрано інвестиції у виробничий процес (державні дотації) та регулювання пропозиції готової продукції на ринку шляхом переробки сировини на готовий продукт за рахунок державних коштів. Визначено, що більш ефективним інструментом є другий з них. Для визначення оптимальних обсягів державного впливу та їх оптиммального співвідношення у даній моделі необхідно максимізувати сумарний обсяг прибутків підприємств та держави, враховуючи, що в кожен момент часу попит відхиляється від пропозиції не більше, ніж на наперед задане значення, для задоволення рівноваги Вальраса.
  Повний текст PDF - 962.559 Kb    Зміст випуску     Цитування публікації

Цитованість авторів публікації:
  • Фартушний І.
  • Пузирна К.

  • Бібліографічний опис для цитування:

    Фартушний І. Д. Економіко-математична модель впливу державної політики на економіку сільськогосподарської галузі / І. Д. Фартушний, К. М. Пузирна // Економічний вісник Національного технічного університету України "Київський політехнічний інститут". - 2018. - № 15. - С. 621-630. - Режим доступу: http://nbuv.gov.ua/UJRN/evntukpi_2018_15_70.

      Якщо, ви не знайшли інформацію про автора(ів) публікації, маєте бажання виправити або відобразити більш докладну інформацію про науковців України запрошуємо заповнити "Анкету науковця"
     
    Відділ інформаційно-комунікаційних технологій
    Пам`ятка користувача

    Всі права захищені © Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського