Наукова періодика України Українська інтервенційна нейрорадіологія та хірургія


Нетлюх А. М. 
Біохімічні маркери ускладненого перебігу аневризматичного субарахноїдального крововиливу в сироватці крові та лікворі хворих / А. М. Нетлюх // Ендоваскулярна нейрорентгенохірургія. - 2016. - № 4. - С. 40-47. - Режим доступу: http://nbuv.gov.ua/UJRN/evnh_2016_4_7
Мета роботи - вивчити загальну імунозапальну реакцію організму за ускладненого перебігу субарахноїдального крововиливу (СК) і пов'язаних з ним порушень проникності гематоенцефалічного бар'єра (ГЕБ) шляхом визначення вмісту інтерлейкіну-6 (ІЛ-6) і нейронспецифічної енолази (НСЕ) в сироватці крові та лікворі хворих. Проведено кількісне визначення ІЛ-6 та за НСЕ методом твердофазного імуноферментного аналізу з використанням наборів реактивів "ИФА-БЕСТ" у 71 хворого із аневризматичним СК. Залежно від перебігу захворювання хворих було розподілено на дві групи - сприятливого і несприятливого перебігу. За сприятливого перебігу оцінка за модифікованою шкалою Ранкіна під час виписки становила від 1 до 3 балів, а за несприятливого - від 4 до 6 балів. У разі несприятливого перебігу на 4 - 13-ту добу в сироватці крові виявлено зростання рівня ІЛ-6 до (27,0 +- 9,6) пг/мл (контроль - (1,9 +- 0,1) пг/мл, p = 0,03), НСЕ - до (12,3 +- 2,0) нг/мл (контроль - (8,2 +- 1,6) нг/мл, p << 0,1), що в літературі розглядається як порогова величина (12,4 нг/мл), перевищення якої свідчить про ушкодження ГЕБ. Виявлено статистично значуще збільшення вмісту ІЛ-6 у лікворі до (671,0 +- 67,4) пг/мл (p << 0,01) (норма - 10,5 пг/мл). Відзначено чітку тенденцію до наростання активності НСЕ до (21,3 +- 7,0) нг/мл у разі несприятливого перебігу, що більш ніж вдвічі перевищувало показник за сприятливого перебігу. Встановлено зростання величини співвідношення вмісту в лікворі та сироватці крові в усі терміни до 24,9 - 39,6 для ІЛ-6 (норма - 0,88) і в період формування ускладнень (4 - 13-та доба) до 2,55 - для НСЕ (норма - 0,87) унаслідок значного збільшення синтезу зазначених білків інтратекально і вивільнення їх з ушкоджених нейронів. Висновки: зміни вмісту маркерів запалення та нейронального ушкодження передують розвиткові ускладнень СК, відображують їх тяжкість, і можуть бути критерієм прогнозу перебігу захворювання у разі аневризматичного СК. У разі несприятливого перебігу одночасно зі збільшенням вмісту ІЛ-6 і НСЕ в лікворі відзначено підвищення їх рівня у плазмі крові, що вказує на пошкодження ГЕБ.
  Повний текст PDF - 408.061 Kb    Зміст випуску     Цитування публікації

Цитованість авторів публікації:
  • Нетлюх А.

  • Бібліографічний опис для цитування:

    Нетлюх А. М. Біохімічні маркери ускладненого перебігу аневризматичного субарахноїдального крововиливу в сироватці крові та лікворі хворих / А. М. Нетлюх // Ендоваскулярна нейрорентгенохірургія. - 2016. - № 4. - С. 40-47. - Режим доступу: http://nbuv.gov.ua/UJRN/evnh_2016_4_7.

    Додаткова інформація про автора(ів) публікації:
    (cписок формується автоматично, до списку можуть бути включені персоналії з подібними іменами або однофамільці)
  • Нетлюх Андрій Михайлович (медичні науки)
  •   Якщо, ви не знайшли інформацію про автора(ів) публікації, маєте бажання виправити або відобразити більш докладну інформацію про науковців України запрошуємо заповнити "Анкету науковця"
     
    Відділ інформаційно-комунікаційних технологій
    Пам`ятка користувача

    Всі права захищені © Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського