Наукова періодика України Українська інтервенційна нейрорадіологія та хірургія


Шевага В. М. 
Моніторинг тиску в різних сегментах артерій головного мозку як засіб контролю церебральної перфузії в хірургії внутрішньочерепних артеріальних аневризм / В. М. Шевага, А. М. Нетлюх, А. В. Паєнок, О. Я. Кобилецький, В. М. Сало, Н. В. Матолінець // Ендоваскулярна нейрорентгенохірургія. - 2016. - № 2. - С. 43-50. - Режим доступу: http://nbuv.gov.ua/UJRN/evnh_2016_2_8
Мета дослідження - розробити спосіб визначення церебрального перфузійного тиску (ЦПТ) у різних судинних басейнах під час ендоваскулярних нейрорентгенохірургічних втручань, що надасть змогу об'єктивно встановлювати рівень церебральної перфузії. У 36 хворих проведено інвазивне вимірювання артеріального тиску (АТ) у внутрішній сонній артерії (ВСА) і в артерії, яка несе аневризму, з них у 22 випадках - у А1-сегменті передньої мозкової артерії (ПМА), у 14 - у М1-сегменті середньої мозкової артерії (СМА). Встановлено, що найточнішим параметром, незалежно від способу вимірювання, зокрема неінвазивного, є середній артеріальний тиск (САТ). Різниця у САТ у ВСА та інтракраніальних сегментах становила в середньому 22,7 +- 2,8 мм рт. ст. Різниця між САТ, виміряним інвазивно у ВСА та інтракраніальних сегментах А1 і М1, не залежала від локалізації вимірювань у порожнині черепа. За сприятливого перебігу захворювання тиск у А1-сегменті становив у середньому(73,0 +- 2,9 мм рт. ст., а за несприятливого 62,1 +- 3,8 мм рт. ст. Якщо різниця тиску в С1-сегменті ВСА і А1-сегменті знаходиться у зоні високих результатів, тобто вищих від 75-ї персентилі, і становить понад 40 мм рт. ст., то ризик ішемії та несприятливого результату лікування є максимальним. За аневризмів у басейні СМА достовірних відмінностей не спостерігали. В М1-сегменті за сприятливого перебігу САТ становив у середньому 91,2 +- 11,0 мм рт. ст., а за несприятливого - 88,2 +- 6,6 мм рт. ст. Різниця між тиском, виміряним на плечовій артерії і в інтракраніальних сегментах А1 за аневризмів у басейні ПМА у групах сприятливого та несприятливого перебігу захворювання становила відповідно 29,4 +- 5,5 і 29,4 +- 4,0 мм рт. ст., а в М1-сегменті за аневризмів у басейні СМА - 25,6 +- 5,5 і 16,8 +- 3,8 мм рт. ст. відповідно. Тому для встановлення рівня ЦПТ необхідно проводити комплексне вимірювання АТ, яке передбачає неінвазивний моніторинг на плечовій артерії, інвазивне вимірювання в екстра- та інтракраніальних сегментах мозкових артерій. Достовірну прогностичну інформацію у разі аневризм у басейні ПМА можна отримати при вимірюванні тиску в А1-сегменті: інтраопераційний вияв гіпоперфузії у вигляді зростання різниці у САТ, виміряному в екстра- та інтракраніальних сегментах, має несприятливе прогностичне значення. Зроблено висновки, що пряме вимірювання АТ у магістральних артеріях головного мозку в порожнині черепа і за його межами протягом проведення ендоваскулярного нейрорентгенохірургічного втручання надає змогу встановити ЦПТ без додаткової травматизації пацієнта та втрати часу. Отримані під час інтраопераційного вимірювання тиску дані надають додаткову діагностичну і прогностичну інформацію. САТ, виміряний у А1-сегменті за аневризмів у басейні ПМА, за подальшого несприятливого перебігу захворювання є достовірно нижчим, ніж за сприятливого.
  Повний текст PDF - 386.338 Kb    Зміст випуску     Цитування публікації

Цитованість авторів публікації:
  • Шевага В.
  • Нетлюх А.
  • Паєнок А.
  • Кобилецький О.
  • Сало В.
  • Матолінець Н.

  • Бібліографічний опис для цитування:

    Шевага В. М. Моніторинг тиску в різних сегментах артерій головного мозку як засіб контролю церебральної перфузії в хірургії внутрішньочерепних артеріальних аневризм / В. М. Шевага, А. М. Нетлюх, А. В. Паєнок, О. Я. Кобилецький, В. М. Сало, Н. В. Матолінець // Ендоваскулярна нейрорентгенохірургія. - 2016. - № 2. - С. 43-50. - Режим доступу: http://nbuv.gov.ua/UJRN/evnh_2016_2_8.

    Додаткова інформація про автора(ів) публікації:
    (cписок формується автоматично, до списку можуть бути включені персоналії з подібними іменами або однофамільці)
  • Нетлюх Андрій Михайлович (медичні науки)
  • Паєнок Анжеліка Володимирівна (медичні науки)
  • Кобилецький Олег Ярославович (медичні науки)
  • Матолінець Наталія Василівна (медичні науки)
  •   Якщо, ви не знайшли інформацію про автора(ів) публікації, маєте бажання виправити або відобразити більш докладну інформацію про науковців України запрошуємо заповнити "Анкету науковця"
     
    Відділ інформаційно-комунікаційних технологій
    Пам`ятка користувача

    Всі права захищені © Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського