Наукова періодика України Українська інтервенційна нейрорадіологія та хірургія


Свиридюк О. Є. 
Віддалені результати ендоваскулярного лікування хворих з артеріовенозними мальформаціями центральних звивин головного мозку / О. Є. Свиридюк // Ендоваскулярна нейрорентгенохірургія. - 2014. - № 3. - С. 34-41. - Режим доступу: http://nbuv.gov.ua/UJRN/evnh_2014_3_8
Вивчено віддалені результати ендоваскулярного лікування хворих з артеріо-венозними мальформаціями (АВМ) центральних звивин головного мозку. Проаналізовано результаті лікування 95 хворих з АВМ центральних звивин головного мозку, які перебували на лікуванні та обстеженні в ДУ "Науково-практичний центр ендоваскулярної нейрорентгенохірургії НАМН України" у період з 1997 до 2013р.Серед пацієнтів переважали чоловіки - 57 (60 %). Вік пацієнтів - від 15 до 61 року,середній вік - 29,7 року. Хворих віком від 18 до 50 років було 84 (88,4 %).Залежно від клінічного вияву захворювання було виділено 3 групи хворих: дебют захворювання судомними нападами - у 54 (56,8 %), інтракраніальна геморагія - у 35 (36,8 %), інші клінічні вияви - у 6 (6,4 %) хворих. Для оцінки наслідків перенесеного крововиливу та ускладнень після ендоваскулярних втручань використано модифіковану шкалу Ренкіна (аналіз проводили на момент госпіталізації у стаціонар, виписки зі стаціонару, за повторних госпіталізаціях та за допомогою методу анкетування). Судомні напади класифікували за міжнародною класифікацією епілептичних нападів. Віддалені результати лікування хворих оцінювали за шкалою Енгеля (шкала оцінки результатів хірургічного лікування хворих із судомними нападами (Engel Epilepsy Surgery Outcome Scale). В групі із судомним дебютом захворювання (n = 52) вдалося простежити динаміку стану протягом більш ніж двох років 33 (63,5 %) пацієнтів. Середній період спостереження - 7,9 року (270 людино-років). I клас за шкалою Енгеля встановлено у 16 (48,48 %) хворих, II клас - у 9 (27,28 %), III клас - у 6 (18,18 %), IV клас - у 2 (6,06 %). У 2 хворих через 10 і 7 років після оперативного втручання мав місце крововилив, який не спричинив погіршення неврологічного статусу. В групі з геморагічним дебютом захворювання (n = 35) простежено динаміку стану 24 (68,6 %) хворих. Середній період спостереження - 8,41 року (202 людино-роки). За період спостереження у хворих крововиливів не відзначено, у 3 (12,5 %) хворих виникли судомні напади (у двох випадках - відповідно через 1 та 2 міс після крововиливу, в одному - через 5 років). Висновки: у віддалений період у 48,48 % випадках судомні напади були відсутні, у 27,27 % - відзначено тривале стійке поліпшення, у 18,18 % - частота судом зменшилася,лише у двох хворих кількість судом залишилися без змін. Отже, у 93,94 % випадків відзначено позитивну динаміку частоти судом, з них у майже половині випадків судоми зникли, що поліпшило якість життя хворих. Крововилив виник у 2 хворих. Ендоваскулярна емболізація АВМ центральних звивин головного мозку зменшує ризик кровотечі у хворих із судомним дебютом захворювання, у більшості випадків запобігає повторному крововиливу в ранній та віддалений період.
  Повний текст PDF - 747.589 Kb    Зміст випуску     Цитування публікації

Цитованість авторів публікації:
  • Свиридюк О.

  • Бібліографічний опис для цитування:

    Свиридюк О. Є. Віддалені результати ендоваскулярного лікування хворих з артеріовенозними мальформаціями центральних звивин головного мозку / О. Є. Свиридюк // Ендоваскулярна нейрорентгенохірургія. - 2014. - № 3. - С. 34-41. - Режим доступу: http://nbuv.gov.ua/UJRN/evnh_2014_3_8.

    Додаткова інформація про автора(ів) публікації:
    (cписок формується автоматично, до списку можуть бути включені персоналії з подібними іменами або однофамільці)
  • Свиридюк Олег Євгенович (медичні науки)
  •   Якщо, ви не знайшли інформацію про автора(ів) публікації, маєте бажання виправити або відобразити більш докладну інформацію про науковців України запрошуємо заповнити "Анкету науковця"
     
    Відділ інформаційно-комунікаційних технологій
    Пам`ятка користувача

    Всі права захищені © Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського