Наукова періодика України Економічний вісник університету


Шелудько Е. І. 
Модернізаційні інструменти інституціонального забезпечення екологізації промисловості / Е. І. Шелудько // Економічний вісник університету. - 2019. - Вип. 42. - С. 136-149. - Режим доступу: http://nbuv.gov.ua/UJRN/ecvu_2019_42_18
Розбудова ресурсоефективної економіки стала закономірним трендом розвитку багатьох розвинутих країн, навіть тих, які багаті на природні ресурси. Україна також розпочала трансформацію своєї економічної системи у відповідь на зростаючі виклики з боку ресурсних обмежень, кліматичних змін та конкуренції на міжнародних ринках. Вагомим поштовхом у цьому напрямі стало підписання Угоди про асоціацію між Україною та Європейським Союзом, згідно якої мають бути імплементовані принципові положення Директив ЄС, що стосуються "озеленення" промисловості, і, зокрема, ті, що впливають на діяльність та розвиток потенційно небезпечних виробництв. Звідси виникає необхідність у здійсненні моніторингу щодо впровадження інституціональних інструментів екологізації промислового виробництва та аналізу реалізації економічних реформ, які забезпечені низкою стратегічних державних документів у сфері "озеленення" промисловості. Постановка проблеми. Сьогодні існує необхідність у реформуванні діючої системи управління якістю атмосферного повітря, управління водними ресурсами та водовідведенням, поводження з відходами, оскільки існуюча не дає змоги повною мірою забезпечити реалізацію директивних положень Угоди про асоціацію між Україною та Європейським Союзом. Комплексне вирішення назрілих екологічних проблем потребує злагоджених дій різних урядових інституцій та прийняття управлінських рішень щодо оцінки техногенно-екологічних ризиків і здійснення моніторингу впливу на довкілля підприємств промисловості; запровадження нових дієвих важелів державної політики щодо управління небезпечними виробництвами на основі концепції "озеленення" промисловості. Проблемам розкриття трансформаційних змін у промисловості у напряму її "озеленення" та ролі держави у модернізації потенційно небезпечних виробництв значну увагу приділено у наукових працях Берзіної С. В., Буркинського Б. В., Веклич О. О., Галушкіної Т. П., Ілляшенко І. О., Кваши Т. К., Козаченко Т. І., Купінець Л. Є., Мусіної Л. А., Омельченко А. А., Потапенко В. Г., Харічкова С. К., Хлобистова Є. В. та інших. Виділення недосліджених частин загальної проблеми. Нова екологічна політика це контроль за забрудненням навколишнього природного середовища, передусім, за промисловим забрудненням. У цьому контексті екологічна модернізація промислових підприємств зумовлена зміною екологічної політики держави стосовно підприємств-забруднювачів, у результаті реалізації якої покращиться якість життя для сучасних та прийдешніх поколінь, буде забезпечено "зелене" промислове зростання, сформовано дієві механізми для збереження і відновлення природного середовища. Впровадження нових інструментів державної політики в екологічній сфері є масштабною реформою, яка торкнеться усієї української промисловості, водночас формування системного бачення головних досягнень в імплементації міжнародних вимог щодо екотрансформації промислових підприємств є ще недостатньо дослідженим питанням у науковій літературі.
  Повний текст PDF - 659.737 Kb    Зміст випуску     Цитування публікації

Цитованість авторів публікації:
  • Шелудько Е.

  • Бібліографічний опис для цитування:

    Шелудько Е. І. Модернізаційні інструменти інституціонального забезпечення екологізації промисловості / Е. І. Шелудько // Економічний вісник університету. - 2019. - Вип. 42. - С. 136-149. - Режим доступу: http://nbuv.gov.ua/UJRN/ecvu_2019_42_18.

    Додаткова інформація про автора(ів) публікації:
    (cписок формується автоматично, до списку можуть бути включені персоналії з подібними іменами або однофамільці)
  • Шелудько Елла Ігорівна (економічні науки)
  •   Якщо, ви не знайшли інформацію про автора(ів) публікації, маєте бажання виправити або відобразити більш докладну інформацію про науковців України запрошуємо заповнити "Анкету науковця"
     
    Відділ інформаційно-комунікаційних технологій
    Пам`ятка користувача

    Всі права захищені © Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського