Наукова періодика України Економічний вісник університету


Яциковський Б. І. 
Сутність еколого-економічного розвитку в системно-управлінському контексті / Б. І. Яциковський // Економічний вісник університету. - 2016. - Вип. 30(1). - С. 131-138. - Режим доступу: http://nbuv.gov.ua/UJRN/ecvu_2016_30%281%29__21
Проаналізовано основні категорії та поняття, які формують теоретичну основу вивчення еколого-економічного розвитку. Мета роботи - теоретико-методологічне обгрунтування понятійно-термінологічної основи дослідження еколого-економічного розвитку з акцентом на системний та управлінський підходи до його розгляду. Роботу виконано на основі аналізу наукових джерел, теоретико-методологічного обгрунтування принципів взаємодії людини та природи, причому зі зростаючим акцентом на вплив техногенного суспільства. Систематизовано основні категорії та поняття, які формують теоретичну основу вивчення еколого-економічного розвитку та розподілено їх відповідні групи: діалектичну, системну та інституційну. Наведено визначення еколого-економічного розвитку та зазначено, що еколого-економічний розвиток слід розглядати як певну філософію поступу території (держави, країни, регіону, окремого поселення) з орієнтацією на балансування екологічних і економічних процесів, у результаті чого спостерігаються прогресивні тенденції щодо рівня добробуту суспільства, де вагомим критерієм виступає якість довкілля. Виходячи з практичної необхідності розроблення методичних підходів дослідження еколого-економічного розвитку, розкрито суть і складові еколого-економічного аналізу. Обгрунтовано значимість системно-управлінського підходу в дослідженні еколого-економічного розвитку та розглянуто науковий дискурс поняття еколого-економічної системи, її гомологічність з еколого-економічним управлінням. Виділено основні ознаки еколого-економічної системи, серед яких просторова обмеженість, емерджентність, змінність, цілісність і відносна відособленість, здійснення матеріальних, фінансових та енергетичних потоків. Зазначено, що еколого-економічне управління має бути орієнтованим на забезпечення ефективності еколого-економічних систем, яка спричиняється ознакою емерджентості. Вказано на різноцільову охопленість еколого-економічним управлінням системного впливу, що відображає сукупність різних заходів: від нівелювання негативних наслідків узгодження екологічних і економічних процесів до формування екологічної культури населення як важливої передумови з достатнім превентивним ефектом. Обгрунтовано актуальність галузевого підходу дослідження екологоекономічних систем і управління ними, адже для різних видів економічної діяльності характерні специфічні залежності від природного середовища та характер використання його ресурсів і умов. Звернено увагу на необхідність збереження первинної важливості екологічних процесів як основи забезпечення економічного розвитку. Висновки: без наявності природних ресурсів і безпечного природного середовища, забезпечення позитивної динаміки господарського поступу буде неможливим навіть за умов впровадження нових технологій. Тому для кожного суспільства питання вироблення моделі економічного розвитку, базованої на екологічних інноваціях, залишається стратегічним пріоритетом.
  Повний текст PDF - 379.883 Kb    Зміст випуску     Цитування публікації

Цитованість авторів публікації:
  • Яциковський Б.

  • Бібліографічний опис для цитування:

    Яциковський Б. І. Сутність еколого-економічного розвитку в системно-управлінському контексті / Б. І. Яциковський // Економічний вісник університету. - 2016. - Вип. 30(1). - С. 131-138. - Режим доступу: http://nbuv.gov.ua/UJRN/ecvu_2016_30(1)__21.

    Додаткова інформація про автора(ів) публікації:
    (cписок формується автоматично, до списку можуть бути включені персоналії з подібними іменами або однофамільці)
  • Яциковський Богдан Ігорович (1984–) (економічні науки)
  •   Якщо, ви не знайшли інформацію про автора(ів) публікації, маєте бажання виправити або відобразити більш докладну інформацію про науковців України запрошуємо заповнити "Анкету науковця"
     
    Відділ інформаційно-комунікаційних технологій
    Пам`ятка користувача

    Всі права захищені © Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського