Наукова періодика України Економічний вісник університету


Баранов В. В. 
Еволюція бізнес-освіти в світі та інтеграція програм МВА в Україні / В. В. Баранов // Економічний вісник університету. - 2016. - Вип. 28(1). - С. 7-15. - Режим доступу: http://nbuv.gov.ua/UJRN/ecvu_2016_28%281%29__3
Предмет дослідження - теоретичні та прикладні аспекти організації та вдосконалення української бізнес-освіти у контексті концепції "освіта впродовж життя". Мета роботи - з'ясувати особливості підготовки спеціалістів економічного профілю у вищих навчальних закладах США, Європейського Союзу та України, дослідити історичний розвиток МВА та виокремити найбільш цінні елементи відповідних програм підготовки. Методологічну і теоретичну основу дослідження становлять праці зарубіжних і вітчизняних учених. Застосовано історичний метод, абстрактно-логічний і системний підхід тощо. Досліджено еволюцію бізнес-освіти в світі на прикладі програм МВА й обгрунтовано необхідність, доцільність та перспективність більш широкого використання не лише в системі національної вищої освіти, а також в системі підвищення кваліфікації в межах підприємств, фірм, організацій різних форм власності. Розглянуто історію розвитку та становлення підготовки по програмам МВА, а також окремих найбільш авторитетних осередків світової бізнес-освіти, яка свідчить про значне відставання та недостатню увагу в Україні до такої складової вищої освіти менеджера як МВА. Як показують систематизовані дослідження, формування освітньої доктрини та стратегії підготовки фахівців у країнах ЄС та США здійснюються з обов'язковою участю роботодавців і представників бізнесу. В нашій державі не розуміння бізнесу важливості участі в освітньому процесі та в системній підготовці персоналу взагалі, та керівної складової зокрема стимулює недостатню поширеність і майже зародковий стан програм МВА в національній системі вищої освіти. Національна система вищої освіти потребує більшого розповсюдження та використання як світового досвіду МВА, так і орієнтацій на новітні освітні тенденції, зокрема "Life Long Learning". Крім цього, результати дослідження можуть бути використані як на рівні окремого підприємства, так і на рівні галузі у разі підготовки або підвищення кваліфікації менеджерів, управлінців, всього керівного складу. Це надасть змогу не тільки підвищити ефективність системи внутрішньофірмового навчання, а й врахувати галузеві та регіональні особливості господарського функціонування. Висновки: досвід розвинених країн світу показує, що підготовка за програмами МВА не лише не втрачає своєї актуальності та доцільності, але й еволюціонує одночасно з все більш високими вимогами сучасної економічної системи. Поява різноманітних спеціалізацій в МВА, це так само вимога часу, як і орієнтація на освіту, або підвищення кваліфікації впродовж всього професійного життя. Національна система освіти, практика підготовки керівників самими підприємствами потребують ширшого використання інструментів підготовки, які притаманні МВА. Запропоновано вдосконалення системи внутрішньо фірмового підвищення кваліфікації шляхом поєднання підготовки за традиційними програмами МВА з концепцією "Навчання на протязі всього життя" (Life Long Learning).
  Повний текст PDF - 438.124 Kb    Зміст випуску     Цитування публікації

Цитованість авторів публікації:
  • Баранов В.

  • Бібліографічний опис для цитування:

    Баранов В. В. Еволюція бізнес-освіти в світі та інтеграція програм МВА в Україні / В. В. Баранов // Економічний вісник університету. - 2016. - Вип. 28(1). - С. 7-15. - Режим доступу: http://nbuv.gov.ua/UJRN/ecvu_2016_28(1)__3.

    Додаткова інформація про автора(ів) публікації:
    (cписок формується автоматично, до списку можуть бути включені персоналії з подібними іменами або однофамільці)
  • Баранов Віталій Вячеславович (економічні науки)
  •   Якщо, ви не знайшли інформацію про автора(ів) публікації, маєте бажання виправити або відобразити більш докладну інформацію про науковців України запрошуємо заповнити "Анкету науковця"
     
    Відділ інформаційно-комунікаційних технологій
    Пам`ятка користувача

    Всі права захищені © Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського