Наукова періодика України Економічний вісник Донбасу


Гітіс Т. П. 
Дослідження сучасного стану заробітної плати в Україні у контексті забезпечення соціальної справедливості / Т. П. Гітіс, С. С. Клименко, М. О. Челов’ян // Економічний вісник Донбасу. - 2019. - № 3. - С. 169-175. - Режим доступу: http://nbuv.gov.ua/UJRN/ecvd_2019_3_22
Рівень заробітної плати громадян є одним з найбільш значущих чинників розвитку держави, основою формування суспільства на принципах соціальної справедливості. Знаходячись під постійним впливом усіх учасників соціально-трудових відносин, рівень заробітної плати потребує постійного аналізу та моніторингу. При цьому особливої уваги заслуговує оцінка того, як зарплата виконує свої основні функції і забезпечує соціальну справедливість, а саме сприяє скороченню бідності та підвищення загального життєвого рівня працюючого населення. Досліджено особливості формування заробітної плати в умовах української економіки впродовж 2010 - 2018 рр. Розглянуто динаміку розміру мінімальної заробітної плати у контексті впливу на рівень бідності працюючого населення України. Проаналізовано змінення рівня заробітної плати в середньому по економіці, індексів номінальної і реальної зарплати, а так само диференціація зарплат за окремими видами економічної діяльності, яка склалася в Україні останніми роками. У ході дослідження виявлено, що формування заробітної плати в умовах української економіки не відповідає принципу забезпечення соціальної справедливості у суспільстві. Підвищення соціальних стандартів, а саме законодавчо встановленого розміру мінімальної заробітної плати, спрямовані в першу чергу на скорочення лише крайніх форм бідності. В останні роки в Україні спостерігається гальмування темпів зростання як розміру мінімальної, так і середньої заробітної плати, відбувається падіння загального життєвого рівня працюючого населення. Традиційно низькими (менш ніж у середньому по країні) залишаються заробітні плати як у соціально значущих видах діяльності (охорона здоров'я та освіта), так і у пріоритетних з точки зору сталого економічного розвитку (будівництво та сільське господарство). Низькі заробітні плати взагалі знижують привабливість праці, умотивованість працівників, сприяють відтоку робочої сили в інші види діяльності (або взагалі закордон), призводять до диспропорцій на ринку праці та виникненню дефіциту кваліфікованих кадрів. У цілому, питання забезпечення соціальної справедливості при формуванні заробітної плати потребує негайного вирішення та повинно бути пріоритетом державної політики у найближчі роки.
  Повний текст PDF - 267.485 Kb    Зміст випуску     Цитування публікації

Цитованість авторів публікації:
  • Гітіс Т.
  • Клименко С.
  • Челов’ян М.

  • Бібліографічний опис для цитування:

    Гітіс Т. П. Дослідження сучасного стану заробітної плати в Україні у контексті забезпечення соціальної справедливості / Т. П. Гітіс, С. С. Клименко, М. О. Челов’ян // Економічний вісник Донбасу. - 2019. - № 3. - С. 169-175. - Режим доступу: http://nbuv.gov.ua/UJRN/ecvd_2019_3_22.

    Додаткова інформація про автора(ів) публікації:
    (cписок формується автоматично, до списку можуть бути включені персоналії з подібними іменами або однофамільці)
  • Гітіс Тетяна Павлівна (економічні науки)
  •   Якщо, ви не знайшли інформацію про автора(ів) публікації, маєте бажання виправити або відобразити більш докладну інформацію про науковців України запрошуємо заповнити "Анкету науковця"
     
    Відділ інформаційно-комунікаційних технологій
    Пам`ятка користувача

    Всі права захищені © Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського