Наукова періодика України Економічна теорія


Галушка З. І. 
Соціальний капітал як економічний ресурс: сутність та методологічні підходи до його оцінки / З. І. Галушка, І. І. Нафус // Економічна теорія. - 2019. - № 1. - С. 71-86. - Режим доступу: http://nbuv.gov.ua/UJRN/ecte_2019_1_6
Визначено сутність, головні характеристики та функції соціального капіталу (СК) як економічного ресурсу. Узагальнено теоретико-методологічні підходи до його оцінювання та здійснено їх класифікацію. Дослідження грунтується на використанні загальнонаукових та конкретно-економічних методів. Застосовується міждисциплінарний аналіз. Охарактеризовано сутність та критерії оцінки СК з погляду представників різних соціальних та поведінкових наук. Виділено такі підходи: соціологічний; комплексний; орієнтований на вимірювання компонентів соціального капіталу на мікро-, мезо- та макрорівнях функціонування економічних відносин; інвестиційний; поведінковий; соціального обліку; заснований на аналізі позитивних та негативних наслідків використання СК; інституційний, модернізаційний та власне економічний. З економічного погляду обгрунтовано можливість оцінки СК на різних рівнях господарювання. Виокремлено методи вимірювання та показники саме економічної ефективності СК, що надає можливість більш глибоко проаналізувати рівень його використання з погляду реалізації цілей соціалізації сучасної економіки. Наведені підходи до оцінювання СК мають міждисциплінарний характер. Економічний підхід у його оцінці грунтується на розумінні СК як економічного ресурсу. Практичне значення дослідження полягає у можливості застосування цих підходів для розв'язання типових для економічної діяльності проблем виконання соціальних зобов'язань, опортуністичної поведінки, пошуку ресурсів, координації дій учасників ринків, оптимізації економічної взаємодії економічних суб'єктів на різних рівнях господарювання.Здійснено міждисциплінарний аналіз змісту та функцій соціального капіталу як економічного ресурсу, визначено його харакгеристики, складові, особливості формування, нагромадження та використання на нано-, мікро-, мезо-, макро- та мега- рівнях. Визначено чинники його формування у сучасній економіці. Досліджено причини суперечливого характеру процесів формування та нагромадження соціального капіталу. Виявлено низку характеристик, що свідчать про недостатню зрілість соціального капіталу в Україні. Обґрунтовано напрями впливу соціальних інвестицій та можливість урізноманітнення та поширення інноваційних форм нагромадження соціального капіталу в Україні.
  Повний текст PDF - 322.545 Kb    Зміст випуску     Цитування публікації

Цитованість авторів публікації:
  • Галушка З.
  • Нафус І.

  • Бібліографічний опис для цитування:

    Галушка З. І. Соціальний капітал як економічний ресурс: сутність та методологічні підходи до його оцінки / З. І. Галушка, І. І. Нафус // Економічна теорія. - 2019. - № 1. - С. 71-86. - Режим доступу: http://nbuv.gov.ua/UJRN/ecte_2019_1_6.

    Додаткова інформація про автора(ів) публікації:
    (cписок формується автоматично, до списку можуть бути включені персоналії з подібними іменами або однофамільці)
  • Галушка Зоя Іванівна (економічні науки)
  •   Якщо, ви не знайшли інформацію про автора(ів) публікації, маєте бажання виправити або відобразити більш докладну інформацію про науковців України запрошуємо заповнити "Анкету науковця"
     
    Відділ інформаційно-комунікаційних технологій
    Пам`ятка користувача

    Всі права захищені © Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського