Наукова періодика України Економіка. Менеджмент. Підприємництво


Овчаренко Є. І. 
Прагматика цілеспрямованості vs доцільності в управлінні у системі економічної безпеки підприємства / Є. І. Овчаренко // Економіка. Менеджмент. Підприємництво. - 2013. - № 25(2). - С. 206-217. - Режим доступу: http://nbuv.gov.ua/UJRN/ecmepi_2013_25%282%29__26
Важливим моментом вивчення властивостей системи економічної безпеки підприємства повинне стати виокремлення та опис процедурних принципів управління у цій системі. Вірне встановлення та опис таких принципів дозволяє здійснювати сутнісні переходи між різними моделями подання системи для більш повного розуміння її сутності. Мета роботи - визначення понятійних ознак та принципів управління у системі економічної безпеки підприємства на фоні зміни ідеологічної основи побудови цієї системи від цілеспрямованості до доцільності дій елементів. Вважається за доцільне залучення теорії функціональних систем до системотворення у царині економічної безпеки підприємства. Теорія функціональних систем належить до біологічного підходу у системології, який пропагує телеономічне розуміння цілі - ціль визначається доцільністю поведінки - людина, як частина соціуму, найчастіше як ціль розуміє свідоме або підсвідоме прагнення до розв'язання проблеми, а не результат розв'язання. Функціональна система здатна до зміни цілі функціонування, якщо пристосовний результат виявляється незадовільним. В цьому разі ця зміна може відбуватися практично миттєво та нескінченну кількість разів. Тому ціль у функціональній системі є динамічним, схильним до багаторазових змін елементом. Навколо неї складно збудувати систему. Це можливо лише у випадку певної усталеності цілі. Більш стійкими елементами системи є інші: функції, що визначені не на основі цілеспрямованості, а на основі доцільності функціонування системи, та поведінкові стереотипи людей, що входять до складу системи. Висновки: цілеспрямована система економічної безпеки підприємства не у змозі справлятися з потоком небезпечних ситуацій через неможливість так швидко змінювати власні цільові орієнтири. Значно більш результативною у цьому сенсі є СЕБП, функціонуюча на основі доцільності дій, а не цілеспрямованості. Таку СЕБП можна створити на основі поведінкового стереотипу як системотворного фактору. Залучення теорії функціональних систем до системотворення у царині економічної безпеки підприємства надає можливість визначити аспекти побудови СЕБП на основі поведінкового стереотипу.
  Повний текст PDF - 555.838 Kb    Зміст випуску     Цитування публікації

Цитованість авторів публікації:
  • Овчаренко Є.

  • Бібліографічний опис для цитування:

    Овчаренко Є. І. Прагматика цілеспрямованості vs доцільності в управлінні у системі економічної безпеки підприємства / Є. І. Овчаренко // Економіка. Менеджмент. Підприємництво. - 2013. - № 25(2). - С. 206-217. - Режим доступу: http://nbuv.gov.ua/UJRN/ecmepi_2013_25(2)__26.

    Додаткова інформація про автора(ів) публікації:
    (cписок формується автоматично, до списку можуть бути включені персоналії з подібними іменами або однофамільці)
  • Овчаренко Євген Іванович (економічні науки)
  •   Якщо, ви не знайшли інформацію про автора(ів) публікації, маєте бажання виправити або відобразити більш докладну інформацію про науковців України запрошуємо заповнити "Анкету науковця"
     
    Відділ інформаційно-комунікаційних технологій
    Пам`ятка користувача

    Всі права захищені © Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського