Наукова періодика України Дослідження з історії техніки


Тютюнник Ю. Г. 
Виникнення бурякового цукроваріння в Україні. Перші цукроварні / Ю. Г. Тютюнник // Дослідження з історії техніки. - 2016. - Вип. 23. - С. 61-71 . - Режим доступу: http://nbuv.gov.ua/UJRN/dzit_2016_23_10
Розглянуто спірні, невирішені і дискусійні питання зародження і ранньої історії українського цукроваріння. Показано, що цукроварня в селі Трощин (Канівський район Черкаської області), яку прийнято вважати першою, збудованою на сучасних українських землях, не є такою. Натомість першою українською цукроварнею був завод в селі Бучак (там же). Він був збудований Йосипом Гнатовичем Понятовським в 1822 році. На околицях села Бучак віднайдено аутентичний фрагмент території старої промислової зони ("Заводище"), в межах якої розміщувалася перша українська цукроварня. В 1822 році також мали місце експерименти з цукроваріння, що проводилися родиною фон Мрозовіцьких на території сучасної івано-Франківщини (села Соколівка і Пужники Бережанського району). Другою в Україні за часом виникнення (1825 рік) була цукроварня в селі Макошине (нині селище міського типу в Менському районі Чернігівської області). Єї заснував Олексій Григорович Кушельов-Безбородько. Стисло згадано також про цукрозаводи 1825 - 1828 років в Бершаді, Рижавці, Ольгопольському та Сумському повітах. Водночас показано, що відомості про заводи, збудовані на українських землях до 1822 року (Умань, початок ХIХ ст.; Бобровиця, 1807 рік; Харківщина, 1811 рік; Северинівка, 1812 - 1820 роки; Клембівка, 1814 рік), швидше за все, є помилковими або міфологічними.
  Повний текст PDF - 1.163 Mb    Зміст випуску     Цитування публікації

Цитованість авторів публікації:
  • Тютюнник Ю.

  • Бібліографічний опис для цитування:

    Тютюнник Ю. Г. Виникнення бурякового цукроваріння в Україні. Перші цукроварні / Ю. Г. Тютюнник // Дослідження з історії техніки. - 2016. - Вип. 23. - С. 61-71 . - Режим доступу: http://nbuv.gov.ua/UJRN/dzit_2016_23_10.

      Якщо, ви не знайшли інформацію про автора(ів) публікації, маєте бажання виправити або відобразити більш докладну інформацію про науковців України запрошуємо заповнити "Анкету науковця"
     
    Відділ інформаційно-комунікаційних технологій
    Пам`ятка користувача

    Всі права захищені © Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського