Наукова періодика України Демографія та соціальна економіка


Чубарь О. Г. 
Грошові перекази трудових мігрантів в Україну: макроекономічні тенденції та регіональні особливості / О. Г. Чубарь, К. С. Машіко // Демографія та соціальна економіка. - 2019. - № 3. - С. 57-72 . - Режим доступу: http://nbuv.gov.ua/UJRN/dse_2019_3_6
Мета статті - дослідження сучасних макроекономічних особливостей надходження коштів трудових мігрантів в Україну, виявлення їх специфіки в регіональному розрізі. Розглянуто вплив трансфертів мігрантів на соціально-економічні процеси на макрорівні та на рівні домогосподарств. Додатково виділено регіональний рівень аналізу (мезорівень), за результатами якого можна буде провадити ефективнішу регіональну політику стимулювання та раціонального використання мігрантських коштів. Проаналізовано статистичні дані Національного банку України щодо динаміки приватних грошових переказів та вказано на важливість удосконалення методики врахування неформальних каналів їх надходжень. Зроблено огляд та досліджено регіональні аспекти надходження коштів мігрантів, особливості та канали їх спрямування в Україну, зокрема, виявлено характерні відмінності динаміки грошових переказів у західні області країни. Розвинуто методичні підходи до визначення обсягів переказів трудових мігрантів на регіональному рівні, що дало можливість наближено оцінити суми таких надходжень формальними та неформальними каналами у розрізі укрупнених територіальних зон України. Оцінювання переказів мігрантів неформальними каналами здійснено з урахуванням схильності мігрантів до застосування таких способів передачі коштів залежно від країни перебування мігранта. Оцінка формальних переказів мігрантів базувалася на офіційній статистиці НБУ щодо переказів фізичних осіб у іноземній валюті в Україну у розрізі регіонів. На західні області припадало 53,17 % переказів трудових мігрантів; на східні - 18,47 %; на південні - 10,61 %. За результатами розрахунків загальні перекази трудових мігрантів в Україну оцінено у 17,64 млрд дол. США упродовж 2015 - 2017 рр. Загалом у країні переважає частка переказів, направлених неформальними каналами (10,09 млрд дол. США), однак у територіальному зрізі виявлено суттєві диференціації. Для деталізації та з метою точнішого оцінювання регіональної специфіки рекомендовано вдосконалювати підходи до моніторингу потоків грошових переказів як на макрорівні, так і в регіональному розрізі.
  Повний текст PDF - 208.285 Kb    Зміст випуску     Цитування публікації

Цитованість авторів публікації:
 • Чубарь О.
 • Машіко К.

 • Бібліографічний опис для цитування:

  Чубарь О. Г. Грошові перекази трудових мігрантів в Україну: макроекономічні тенденції та регіональні особливості / О. Г. Чубарь, К. С. Машіко // Демографія та соціальна економіка. - 2019. - № 3. - С. 57-72 . - Режим доступу: http://nbuv.gov.ua/UJRN/dse_2019_3_6.

  Додаткова інформація про автора(ів) публікації:
  (cписок формується автоматично, до списку можуть бути включені персоналії з подібними іменами або однофамільці)
 • Чубарь Оксана Геннадіївна (1967–) (економічні науки)
 • Машіко Катерина Сергіївна (економічні науки)
 •   Якщо, ви не знайшли інформацію про автора(ів) публікації, маєте бажання виправити або відобразити більш докладну інформацію про науковців України запрошуємо заповнити "Анкету науковця"
   
  Відділ інформаційно-комунікаційних технологій
  Пам`ятка користувача

  Всі права захищені © Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського