Наукова періодика України Демографія та соціальна економіка


Курило І. О. 
Структурні характеристики народжуваності, їх взаємозв’язки та демографічні фактори динаміки / І. О. Курило // Демографія та соціальна економіка. - 2019. - № 1. - С. 11-25. - Режим доступу: http://nbuv.gov.ua/UJRN/dse_2019_1_3
Вивчено низки структурних характеристик народжуваності, співвідношень і взаємозв'язків між ними, та у встановленні специфіки впливу деяких демографічних факторів (зокрема, смертності й тривалості життя) на структуру народжуваності в Україні та інших європейських країнах. Виявлено основні тенденції новітніх змін у структурі народжуваності та показано, що найвагоміший внесок у динаміку чисельності народжень в Україні у поточному сторіччі внесли: народжені в матерів віком від 25 до 35 років; діти другої та третьої черговостей народження; народжені в зареєстрованому шлюбі. Установлено зниження рівня правосторонньої асиметрії та формування менш концентрованого розподілу вікової функції народжуваності в нашій країні, що характерно для "постарішання материнства" у процесі Другого демографічного переходу. В довготривалій ретроспективі сповільнення темпів формування сім'ї та дітонародження в Україні й інших пострадянських європейських державах розпочалося значно пізніше, ніж у розвинутих європейських країнах. Вплив сімейної політики та певних екстраординарних подій в Україні віддзеркалився в змінах співвідношень між календарним сумарним коефіцієнтом народжуваності та такими її структурними характеристиками як середня черговість народження й середній вік матері при народженні дитини. З використанням різних методичних підходів до аналізу конвергенції / дивергенції на статистичних даних за період із другої половини ХХ ст. за сукупністю тридцяти трьох європейських країн установлено, що середній вік матері при народженні в цілому в європейському просторі виявляє тенденцію до конвергенції (середньорічна швидкість останньої оцінюється в 2,5 %). Однак середньозважена різниця середнього віку матері в Україні й решті досліджених країн ще залишається значною, у перспективі трансформація вікового профілю народжуваності в напрямі "постарішання материнства" в нашій країні триватиме. Обгрунтовано, що за сучасних умов однією з важливих демографічних детермінант "постарішання материнства" стає подовження середньої тривалості життя. На матеріалах європейських країн за 1960 - 2015 рр. здійснено спробу статистичної оцінки взаємозв'язку між середньою тривалістю життя для жінок та середнім віком матері при народженні дитини (з певним часовим лагом). За її результатами виявлено істотність відповідного зв'язку в часовому проміжку від 1997 до 2015 рр.
  Повний текст PDF - 431.331 Kb    Зміст випуску     Цитування публікації

Цитованість авторів публікації:
  • Курило І.

  • Бібліографічний опис для цитування:

    Курило І. О. Структурні характеристики народжуваності, їх взаємозв’язки та демографічні фактори динаміки / І. О. Курило // Демографія та соціальна економіка. - 2019. - № 1. - С. 11-25. - Режим доступу: http://nbuv.gov.ua/UJRN/dse_2019_1_3.

    Додаткова інформація про автора(ів) публікації:
    (cписок формується автоматично, до списку можуть бути включені персоналії з подібними іменами або однофамільці)
  • Курило Ірина Олексіївна (1966–) (економічні науки)
  •   Якщо, ви не знайшли інформацію про автора(ів) публікації, маєте бажання виправити або відобразити більш докладну інформацію про науковців України запрошуємо заповнити "Анкету науковця"
     
    Відділ інформаційно-комунікаційних технологій
    Пам`ятка користувача

    Всі права захищені © Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського