Наукова періодика України Демографія та соціальна економіка


Веремчук А. В. 
Оцінка потенціалу "великих даних" для дослідження трудової міграції / А. В. Веремчук, М. А. Розбицький // Демографія та соціальна економіка. - 2019. - № 1. - С. 196-208. - Режим доступу: http://nbuv.gov.ua/UJRN/dse_2019_1_15
Кількість українців, які працюють за кордоном, зростає, а наявні статистичні, соціологічні та адміністративні дані не можуть задовольнити потреби дослідників, експертів і фахівців органів державного управління у своєчасних та невикривлених даних. У результаті у публікаціях представлені суттєво відмінні оцінки масштабів і тенденцій міграційних процесів. У такій ситуації дослідники все частіше намагаються використати альтернативні джерела інформації, до яких належать "великі дані", які не тільки вирішують питання своєчасності одержання інформації, але і надають можливість одержати інформацію з питань, щодо яких раніше свідчення були "точковими" (наприклад, маршрути нелегальних мігрантів). Описано основні типи "великих даних", які можуть бути використані для вивчення міграції, їх доступність для дослідника і основні недоліки. Для оцінки потенціалу використання "великих даних" виконано пілотне дослідження з використанням інформації з відкритих джерел, а саме Google Trends та Інтернет-сайтів для пошуку роботи. Показано, що дані Google Trends відображають зміну напрямів трудової міграції з Російської Федерації на користь Польщі після 2014 р. (коли відбулась окупація АР Крим і почався конфлікт на сході України). У той самий час, структура вакансій із Інтернет-сайтів для пошуку роботи не відповідає професіональній структурі трудових мігрантів з України. Зроблено висновок, що на даний момент в Україні "великі дані" відкритого доступу можуть допомогти лише поверхово охарактеризувати тенденції міграційних процесів, але не можуть показати чисельність трудових мігрантів, тобто можуть слугувати доповненням до традиційних статистичних даних. До основних бар'єрів для формування рішень на основі "великих даних" у вивченні соціальних процесів належать низький рівень використання Інтернету в Україні (у порівнянні з розвинутими країнами), відсутність законодавчого регулювання питання доступу дослідників до даних приватних компаній і брак спеціалістів необхідної кваліфікації.
  Повний текст PDF - 315.883 Kb    Зміст випуску     Цитування публікації

Цитованість авторів публікації:
  • Веремчук А.
  • Розбицький М.

  • Бібліографічний опис для цитування:

    Веремчук А. В. Оцінка потенціалу "великих даних" для дослідження трудової міграції / А. В. Веремчук, М. А. Розбицький // Демографія та соціальна економіка. - 2019. - № 1. - С. 196-208. - Режим доступу: http://nbuv.gov.ua/UJRN/dse_2019_1_15.

      Якщо, ви не знайшли інформацію про автора(ів) публікації, маєте бажання виправити або відобразити більш докладну інформацію про науковців України запрошуємо заповнити "Анкету науковця"
     
    Відділ інформаційно-комунікаційних технологій
    Пам`ятка користувача

    Всі права захищені © Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського