Наукова періодика України Держава та регіони


Манжура О. В. 
Передумови виникнення та генезис кооперативного руху в Україні / О. В. Манжура // Держава та регіони. Серія : Економіка та підприємництво. - 2014. - № 4. - С. 3-9. - Режим доступу: http://nbuv.gov.ua/UJRN/drep_2014_4_3
Узагальнено передумови виникнення кооперативного руху в Україні, пов'язані зі складним соціально-економічним становищем, зумовленим переходом від феодально-кріпосницької до ринкової формації. Установлено закономірності первісного створення сільськогосподарських кооперативів у селах, кредитних і споживчих - у великих містах. Статистичними даними доведено потужний розвиток українського кооперативного руху перед Першою світовою війною та негативний вплив на нього визвольних змагань і революційних подій кінця 20-х рр. XX ст. Визначено роль сільськогосподарської кооперації, передусім молочарства, у рятуванні селян від злиднів за умов польсько-українських реалій. Зроблено висновок, що на території радянської України було ліквідовано всі форми кооперації, крім споживчої, яка також зазнала значних деформацій. У період деякого збільшення економічної свободи за умов нової економічної політики, центральний орган споживчої кооперації Української радянської соціалістичної республіки Вукоопспілка вступив до Міжнародного кооперативного альянсу та розпочав активну зовнішньоекономічну діяльність. З початку 30-х рр. XX ст. споживча кооперація України перетворилася на органічну структуру соціалістичної моделі економіки держави, але здобула монопольне становище й закріпила за собою роль основної торговельної організації на селі. На початку 90-х рр. XX ст. розпочалася нова сторінка розвитку кооперативного руху за умов незалежної України.
  Повний текст PDF - 300.861 Kb    Зміст випуску     Цитування публікації

Цитованість авторів публікації:
 • Манжура О.

 • Бібліографічний опис для цитування:

  Манжура О. В. Передумови виникнення та генезис кооперативного руху в Україні / О. В. Манжура // Держава та регіони. Серія : Економіка та підприємництво. - 2014. - № 4. - С. 3-9. - Режим доступу: http://nbuv.gov.ua/UJRN/drep_2014_4_3.

  Додаткова інформація про автора(ів) публікації:
  (cписок формується автоматично, до списку можуть бути включені персоналії з подібними іменами або однофамільці)
 • Манжура Олександр Васильович (економічні науки)
 •   Якщо, ви не знайшли інформацію про автора(ів) публікації, маєте бажання виправити або відобразити більш докладну інформацію про науковців України запрошуємо заповнити "Анкету науковця"
   

     Всі права захищені © Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського