Наукова періодика України Біологія тварин


Оробченко О. Л. 
Токсикодинаміка брому в організмі щурів за умов гострого отруєння натрію бромідом / О. Л. Оробченко, М. Є. Романько, Ю. М. Коренева, О. Т. Куцан // Біологія тварин. - 2019. - Т. 21, № 1. - С. 40-47. - Режим доступу: http://nbuv.gov.ua/UJRN/bitv_2019_21_1_8
Спектр екологічних впливів токсикантів неорганічного походження, зокрема мікроелементів, на клітинному, системному і організменному рівнях значною мірою залежить від концентрації та тривалості експозиції токсичної речовини, попереднього стану здоров'я тварин та їх імунологічної реактивності. На сьогодні встановлено, що механізми і швидкість проникнення мікроелементів крізь різні біологічні бар'єри та вибіркове нагромадження залежить не лише від їх фізико-хімічних властивостей і хімічного складу, а й від умов внутрішнього середовища макроорганізму. Одним із таких мікроелементів є бром. Наведено результати експериментальних досліджень параметрів токсикодинаміки брому в організмі щурів за умов гострого отруєння натрію бромідом у дозах 37,0 (1/100 DL50) і 370,0 мг/кг (1/10 DL50) маси тіла (за бромом). Встановлено, що за одноразового перорального введення розчину натрію броміду в дозі 370,0 мг/кг маси тіла реєстрували зниження загального гемоглобіну (на 16,1 %), рівня показників протеїнограми (за зниженням загального протеїну та його альбумінової фракції у середньому на 13,5 та 13,2 %) і неспецифічної імунної резистентності (за зниженням утворення ЦІК на 13,4 % та підвищенням серомукоїдів на 20,7 %), а також гіпоглікемію (на 17,1 %) та зниження ензиматичної активності обох амінотрансфераз (за зниженням активності АлАТ та АсАТ в середньому на 8,0 і 13,8 % та на 8,2 і 10,3 %; P << 0,05) у крові щурів лише наприкінці експерименту (7- і 14-та доба). Отже, механізм токсичної дії брому у організмі щурів характеризувався перенаправленням метаболічних реакцій, превалюванням катаболічних процесів над анаболічними поряд із втратою структурних і енергетичних ресурсів і має дозозалежний характер. Враховуючи одноразове введення токсиканту та ступінь відхилення досліджених показників, можна припустити, що в результаті адаптаційних процесів в організмі тварин у подальшому можливе відновлення таких параметрів до фізіологічного рівня. Проте актуальним є проведення подальших досліджень параметрів токсикодинаміки за умов хронічного (тривалого) надходження брому в організм лабораторних і продуктивних тварин.
  Повний текст PDF - 1.482 Mb    Зміст випуску     Цитування публікації

Цитованість авторів публікації:
  • Оробченко О.
  • Романько М.
  • Коренева Ю.
  • Куцан О.

  • Бібліографічний опис для цитування:

    Оробченко О. Л. Токсикодинаміка брому в організмі щурів за умов гострого отруєння натрію бромідом / О. Л. Оробченко, М. Є. Романько, Ю. М. Коренева, О. Т. Куцан // Біологія тварин. - 2019. - Т. 21, № 1. - С. 40-47. - Режим доступу: http://nbuv.gov.ua/UJRN/bitv_2019_21_1_8.

    Додаткова інформація про автора(ів) публікації:
    (cписок формується автоматично, до списку можуть бути включені персоналії з подібними іменами або однофамільці)
  • Оробченко Олександр Леонідович ()
  • Романько Марина Євгенівна (біологічні науки)
  • Куцан Олександр Тихонович ()
  •   Якщо, ви не знайшли інформацію про автора(ів) публікації, маєте бажання виправити або відобразити більш докладну інформацію про науковців України запрошуємо заповнити "Анкету науковця"
     
    Відділ інформаційно-комунікаційних технологій
    Пам`ятка користувача

    Всі права захищені © Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського