Наукова періодика України Біологія тварин


Коба Л. В. 
Вікові особливості чутливості еритроцитів щурів / Л. В. Коба, О. Є. Ніпот, О. О. Шапкіна, А. Є. Жуйкова, В. А. Бондаренко // Біологія тварин. - 2019. - Т. 21, № 1. - С. 27-33. - Режим доступу: http://nbuv.gov.ua/UJRN/bitv_2019_21_1_6
Досліджено вікові особливості чутливості еритроцитів 1- та 12-місячних щурів до гіпертонічних умов середовища після їх температурної модифікації за +<$E49~symbol Р roman C> та/чи витримки у розчинах сахарози. Одержані дані показали, що температурна модифікація клітин підвищує їх чутливість до дії гіпертонічного стресу. При цьому більш чутливими є еритроцити 1-місячних щурів. Попередня інкубація в гіпертонічній сахарозі від 0,4 до 0,8 М значно збільшує чутливість до гіпертонічного шоку як одно-, так і 12-місячних щурів. Збільшення часу інкубації в сахарозі також підвищує чутливість еритроцитів обох вікових груп до дії гіпертонічного розчину - у цьому випадку більш чутливими також виявилися клітини 1-місячних тварин. Зроблено припущення, що денатурація анкирину за температури +<$E49~symbol Р roman C> призводить до часткового відкріплення спектрина від мембрани і підвищує чутливість еритроцитів 1-місячних щурів до гіпертонічного стресу. Показано, що для нативних клітин ступінь сенсибілізації еритроцитів щурів різного віку до гіпертонічного впливу практично не залежить від попередньої інкубації в розчинах сахарози, тоді як після попередньої температурної модифікації еритроцитів за +<$E49~symbol Р roman C> еритроцити 1-місячних щурів стають чутливішими. Отже, низька іонна сила однаково впливає на клітини щурів різного віку, що демонструє повну сформованність комплексу спектрин-актин у 1-місячних щурів. Усунення зв'язку спектрин-анкірин через термоденатурацію призводить до підвищення чутливості тільки 1-місячних тварин. Це вказує на наявність додаткових зв'язків в еритроцитах дорослих тварин, які з'являються як заміна частини зв'язків спектрин-анкирин у постнатальний період онтогенезу. Таким чином, осмотична стійкість еритроцитів (клітин еритроцитарної популяції) щурів на ранніх етапах онтогенезу визначається станом структурно-функціонального комплексу спектрин-анкирин, а зрілі клітини відрізняються різноманітнішим комплексом зв'язків плазматична мембрана-цитоскелет, що зумовлює їх стійкість до обраних модифікацій.
  Повний текст PDF - 1.641 Mb    Зміст випуску     Цитування публікації

Цитованість авторів публікації:
  • Коба Л.
  • Ніпот О.
  • Шапкіна О.
  • Жуйкова А.
  • Бондаренко В.

  • Бібліографічний опис для цитування:

    Коба Л. В. Вікові особливості чутливості еритроцитів щурів / Л. В. Коба, О. Є. Ніпот, О. О. Шапкіна, А. Є. Жуйкова, В. А. Бондаренко // Біологія тварин. - 2019. - Т. 21, № 1. - С. 27-33. - Режим доступу: http://nbuv.gov.ua/UJRN/bitv_2019_21_1_6.

    Додаткова інформація про автора(ів) публікації:
    (cписок формується автоматично, до списку можуть бути включені персоналії з подібними іменами або однофамільці)
  • Ніпот Олена Євгенівна (1971–) (біологічні науки)
  • Шапкіна Ольга Олександрівна (1976–) (біологічні науки)
  • Бондаренко Валерій Антонович (1947–) (біологічні науки)
  •   Якщо, ви не знайшли інформацію про автора(ів) публікації, маєте бажання виправити або відобразити більш докладну інформацію про науковців України запрошуємо заповнити "Анкету науковця"
     
    Відділ інформаційно-комунікаційних технологій
    Пам`ятка користувача

    Всі права захищені © Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського