Наукова періодика України Біологія тварин


Гарасим Н. П. 
Структурні зміни у нирках щурів за дії гістаміну та гіпохлориту натрію / Н. П. Гарасим, О. І. Бішко-Москалюк, А. М. Шумська, Д. І. Санагурський // Біологія тварин. - 2018. - Т. 20, № 2. - С. 30-42. - Режим доступу: http://nbuv.gov.ua/UJRN/bitv_2018_20_2_6
Досліджено вплив гістаміну та гіпохлориту натрію (ГХН), а також одночасну їхню дію на структурні особливості нирок щурів на 1-, 7-, 14-ту доби досліду і після реабілітаційного періоду (21-ша доба) із застосуванням світлової мікроскопії та морфометричного аналізу. Встановлено, що за екзогенного введення щурам гістаміну у кількості 1 мкг/кг відбувається зменшення площі ниркового тільця, судинного клубочка на 7-му добу, тоді як біогенний амін у вищій кількості призводить до порушень морфометричних показників як на 1-шу, так і на 7-му доби досліду. Виявлено, що цей біогенний амін зумовлює звуження просвіту проксимальних і дистальних звивистих канальців у корковому відділі нирок. За цих умов клітини погано сприймають барвник, оптично непрозорі, що свідчить про наявність метаболічних змін. ГХН у концентрації 5 мг/л зумовлює збільшення площі, а також більшої і меншої осі судинного клубочка на 7-му добу досліду, тоді як у вищій концентрації ця речовина веде до значних порушень клітин вже на 1-шу добу досліду. ГХН зумовлює розвиток гідропічної дистрофії, порушення структури мембран, про що свідчить нечітка їхня оконтурованість, підвищення проникності судин і капілярів. Зміни розміру судинного клубочка свідчать про порушення процесу фільтрації у нирках. За поєднаного впливу ГХН і гістаміну відбувається пониження площі ниркового тільця, зростання площі судинного клубочка, ушкоджуються мембрани клітин, дистальні і проксимальні канальці, зростання проникності судин, розвиток гідропічної дистрофії. Ймовірно, зменшення площі ниркових тілець відбувається за рахунок ушкодження клітин проксимальних і дистальних канальців, збільшення розмірів яких веде до стиснення капсули Шумлянського-Боумена. За дії гістамінази утворюється пероксид водню, аміак, який веде до токсичного ураження нирки. За одночасного введення в організм щурів гістаміну і ГХН ймовірне утворення також і галогенопохідних, які можуть вражати клітини нирок. Ці зміни менш виражені за одночасної дії ГХН і гістаміну у кількості 1 мкг/кг.
  Повний текст PDF - 1.066 Mb    Зміст випуску     Цитування публікації

Цитованість авторів публікації:
  • Гарасим Н.
  • Бішко-Москалюк О.
  • Шумська А.
  • Санагурський Д.

  • Бібліографічний опис для цитування:

    Гарасим Н. П. Структурні зміни у нирках щурів за дії гістаміну та гіпохлориту натрію / Н. П. Гарасим, О. І. Бішко-Москалюк, А. М. Шумська, Д. І. Санагурський // Біологія тварин. - 2018. - Т. 20, № 2. - С. 30-42. - Режим доступу: http://nbuv.gov.ua/UJRN/bitv_2018_20_2_6.

    Додаткова інформація про автора(ів) публікації:
    (cписок формується автоматично, до списку можуть бути включені персоналії з подібними іменами або однофамільці)
  • Гарасим Наталія Петрівна (біологічні науки)
  • Санагурський Дмитро Іванович (біологічні науки)
  •   Якщо, ви не знайшли інформацію про автора(ів) публікації, маєте бажання виправити або відобразити більш докладну інформацію про науковців України запрошуємо заповнити "Анкету науковця"
     
    Відділ інформаційно-комунікаційних технологій
    Пам`ятка користувача

    Всі права захищені © Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського