Наукова періодика України Біологія тварин


Тушак С. Ф. 
Зміни кількісного складу гемолімфи у бджіл за використання препарату "Біоконтакт плюс" / С. Ф. Тушак, Т. О. Романишина, Ж. В. Рибачук, Л. Ф. Лемешинська // Біологія тварин. - 2018. - Т. 20, № 2. - С. 82-88. - Режим доступу: http://nbuv.gov.ua/UJRN/bitv_2018_20_2_13
Опрацьовано дані літератури щодо імунітету бджіл, його формування. Проаналізовано роботи низки науковців щодо змін кількісного та якісного складу гемолімфи за використання відомих стимуляторів. Вивчено формування клітинного імунітету та проаналізовано зміни складу гемолімфи за дії природніх та штучних факторів. Проаналізовано та вивчено дію препарату "Біоконтакт плюс" у ролі стимулятора для бджіл літньої генерації. Визначено основні концентрації для використання у бджільництві з метою профілактики та лікування хвороб бджіл. Вивчено основні кількісні та морфологічні зміни клітинного складу гемолімфи при використанні препарату "Біоконтакт плюс" у визначених концентраціях. Проаналізовано склад гемолімфи при використанні препарату у високій концентрації. Підтверджено токсичність препарату у концентрації 0,3 %. Відзначено стимулювальну дію препарату за концентрації 0,1 та 0,15 %. Виявлено динаміку збільшення ряду клітин-попередників - пролейкоцитів та низки секреторних клітин - сферулоцитів та еноцитоїдів за цих концентрацій. Також зареєстровано зменшення клітин фагоцитарного ряду - еозинофілів та нейтрофілів за концентрації 0,15 та 0,1 %. Змін, що вказували б на стимулювальну дію препарату, у концентраціях 0,03 та 0,01 % не виявлено. Кількісні показники клітинного складу гемолімфи за цих концентрацій відрізнялись від контролю менш ніж на 1 %. Охарактеризовано деякі морфологічні зміни гемоцитів. За використання препарату у концентрації, що проявляла токсичний ефект, виявлено основні морфологічні зміни гемоцитів. На 3 - 8 добу досліду фіксували формування псевдоподій на протилежних полюсах фагоцитів, клітини набували веретеноподібної форми. Також спостерігали зміщення ядер у сферулоцитів при згодовуванні стимулятора в концентрації 0,3 %. Визначено етапи подальших досліджень для всебічного вивчення дії препарату "Біоконтакт плюс" на бджіл різних генерацій з метою створення оптимальної схеми використання препарату для профілактики та лікування заразних хвороб медоносних бджіл.
  Повний текст PDF - 392.369 Kb    Зміст випуску     Цитування публікації

Цитованість авторів публікації:
  • Тушак С.
  • Романишина Т.
  • Рибачук Ж.
  • Лемешинська Л.

  • Бібліографічний опис для цитування:

    Тушак С. Ф. Зміни кількісного складу гемолімфи у бджіл за використання препарату "Біоконтакт плюс" / С. Ф. Тушак, Т. О. Романишина, Ж. В. Рибачук, Л. Ф. Лемешинська // Біологія тварин. - 2018. - Т. 20, № 2. - С. 82-88. - Режим доступу: http://nbuv.gov.ua/UJRN/bitv_2018_20_2_13.

    Додаткова інформація про автора(ів) публікації:
    (cписок формується автоматично, до списку можуть бути включені персоналії з подібними іменами або однофамільці)
  • Тушак Світлана Федорівна (ветеринарні науки)
  • Романишина Тетяна Олександрівна (ветеринарні науки)
  • Рибачук Жанна Володимирівна (ветеринарні науки)
  •   Якщо, ви не знайшли інформацію про автора(ів) публікації, маєте бажання виправити або відобразити більш докладну інформацію про науковців України запрошуємо заповнити "Анкету науковця"
     
    Відділ інформаційно-комунікаційних технологій
    Пам`ятка користувача

    Всі права захищені © Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського