Наукова періодика України Біологія тварин


Дроник Г. В. 
Безпечність вживання гліфосат-резистентної генетично модифікованої сої / Г. В. Дроник, І. В. Чорна, М. С. Рогозинський // Біологія тварин. - 2018. - Т. 20, № 1. - С. 40-48. - Режим доступу: http://nbuv.gov.ua/UJRN/bitv_2018_20_1_7
Узагальнені дані літератури щодо впливу "Roundup"-стійкої генетично модифікованої сої на організм тварин. Розгляеуто вплив гербіциду гліфосату, який широко використовують у сільському господарстві більшості країн світу, на організм рослин і тварин. Оскільки бур'яни стають стійкими до гліфосату, щороку збільшується застосування гербіциду "Roundup". В останні роки традиційну та трансгенну сою широко використовують як у сільському господарстві, так і в харчовій промисловості. З сої виготовляють соуси, її додають до ковбасних та кондитерських виробів, тому зростає її вплив на організм людини і тварин. Висвітлено сучасні наукові дослідження впливу штучно внесених генів сої на організм тварин та наслідки впливу гліфосату на живі організми (мікроорганізми, риб та ссавців). Наведені наукові дослідження українських та зарубіжних вчених, які виявили, що гербіцид "Roundup" здатний накопичуватися в насінні сої, крім того, може викликати анатомічні патології, зміни у сечі та біохімічних показниках крові, морфологічні та функціональні зміни печінки і нирок, а також призводити до порушення клітинного окиснення. У літературних джерелах є повідомлення про те, що гербіцид "Roundup" викликає некроз печінки у риб, блокує роботу деяких ензимів у ссавців. У великої рогатої худоби за впливу цього гербіциду спостерігається знищення мікрофлори кишечнику та розмноження шкідливих бактерій. Описані дослідження пренатального введення щурам гліфосату, який є основною діючою речовиною гербіциду "Roundup", що призводить до зміни клінічних показників (АлАт, АсАт, МСМ та лужної фосфатази). Підшкірне введення щурам гліфосату призводить до зміни біохімічних показників та функціонування фізіологічних механізмів. Однозначної відповіді щодо впливу генетично модифікованої гліфосат-резистентної сої та гербіциду "Roundup" немає, тому у подальшому потрібно проводити дослідження для з'ясування, як саме на живі організми впливають трансгенна соя та гербіцид.
  Повний текст PDF - 346.857 Kb    Зміст випуску     Цитування публікації

Цитованість авторів публікації:
  • Дроник Г.
  • Чорна І.
  • Рогозинський М.

  • Бібліографічний опис для цитування:

    Дроник Г. В. Безпечність вживання гліфосат-резистентної генетично модифікованої сої / Г. В. Дроник, І. В. Чорна, М. С. Рогозинський // Біологія тварин. - 2018. - Т. 20, № 1. - С. 40-48. - Режим доступу: http://nbuv.gov.ua/UJRN/bitv_2018_20_1_7.

    Додаткова інформація про автора(ів) публікації:
    (cписок формується автоматично, до списку можуть бути включені персоналії з подібними іменами або однофамільці)
  • Чорна Інна Валентинівна (біологічні науки)
  • Чорна Ірина Віталіївна (біологічні науки)
  • Рогозинський Мирон Степанович (біологічні науки)
  •   Якщо, ви не знайшли інформацію про автора(ів) публікації, маєте бажання виправити або відобразити більш докладну інформацію про науковців України запрошуємо заповнити "Анкету науковця"
     
    Відділ інформаційно-комунікаційних технологій
    Пам`ятка користувача

    Всі права захищені © Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського