Наукова періодика України Біологія тварин


Влізло В. В. 
Дослідження цитотоксичності комплексів мікроелементів з полімерними наноносіями / В. В. Влізло, Д. Д. Остапів, Б. О. Чех, М. І. Нагорняк, В. В. Олекса // Біологія тварин. - 2017. - Т. 19, № 1. - С. 29-36. - Режим доступу: http://nbuv.gov.ua/UJRN/bitv_2017_19_1_6
Представлено результати дослідження цитотоксичності комплексів мікроелементів (Fe, Zn, Cu, Mn) у складі нанополімеру-транспортера на основі псевдоамінокислот (поліоксиетиленових похідних глутамінової кислоти). Для виготовлення нанополімеру використовували поліоксиетиленові N-похідні глютамінової кислоти з молекулярною масою поліоксиетиленового фрагменту 400, 600 та 1500 Да. Їх з'єднано з водними розчинами солей мікроелементів (<$E roman {СuSO sub 4~cdot~5H sub 2 O}>, <$E roman {MnSO sub 4~cdot~H sub 2 O}>, ZnCl2, <$E roman {Fe(NH sub 4 ) sub 2 (SO sub 4 ) sub 2~cdot~ 6H sub 2 O}>). Один грам комплексу полімеру з мікроелементами містив: феруму - 0,03 - 0,05 ммоль, цинку - 0,0319 ммоль, мангану - 0,0359 ммоль, купруму - 0,0222 ммоль. Для оцінювання цитотоксичності комплексів мікроелементів у складі полімерів-транспортерів на основі псевдоамінокислот використовували тест-об'єкт - сперму бугаїв. Сперму, розріджену лактозо-жовтково-гліцериновим розріджувачем, ділили на чотири частини: одну контрольну - без додавання та три дослідні - з додаванням мікроелементів у складі полімеру-транспортера в кількості 0,01, 0,05 і 0,1 мл розчину комплексу. У контрольних і дослідних зразках розрідженої сперми визначали виживання сперміїв, споживання ними кисню, відновну здатність і активність сукцинатдегідрогенази (СДГ). Встановлено, що комплекси мікроелементів (Fe, Zn, Cu, Mn) у складі полімерів-транспортерів на основі псевдоамінокислот у дозі 0,01 мл не впливають на інтенсивність окиснювальних процесів клітин (сперміїв), а в дозах 0,05 і 0,1 мл - знижують її. Відповідно, дихальна активність і відновна здатність сперми також не змінюється за дії 0,01 мл вмісту препарату, проте зростання дози спричиняє негативний вплив на ці показники. Найвищий рівень негативної кореляції (<$E eta~=~-0,769>) між вмістом полімеру-транспортера на основі псевдополіамінокислот і активністю ензиму дихального ланцюга мітохондрій СДГ виявляється за збільшення доз Cu-поліоксиетиленової N-похідної глутамінової кислоти до 0,1 мл. Високі дози (0,05 і 0,1 мл) комплексів мікроелементів нанополімеру-транспортера в культурі клітин характеризуються цитотоксичним впливом на фізіологічні параметри клітин (виживання сперміїв), а низькі (0,01 мл) не мають цитотоксичної дії.
  Повний текст PDF - 369.683 Kb    Зміст випуску     Цитування публікації

Цитованість авторів публікації:
  • Влізло В.
  • Остапів Д.
  • Чех Б.
  • Нагорняк М.
  • Олекса В.

  • Бібліографічний опис для цитування:

    Влізло В. В. Дослідження цитотоксичності комплексів мікроелементів з полімерними наноносіями / В. В. Влізло, Д. Д. Остапів, Б. О. Чех, М. І. Нагорняк, В. В. Олекса // Біологія тварин. - 2017. - Т. 19, № 1. - С. 29-36. - Режим доступу: http://nbuv.gov.ua/UJRN/bitv_2017_19_1_6.

    Додаткова інформація про автора(ів) публікації:
    (cписок формується автоматично, до списку можуть бути включені персоналії з подібними іменами або однофамільці)
  • Влізло Василь Васильович (1960–) (ветеринарні науки)
  • Остапів Дмитро Дмитрович (1960–) (біологічні науки)
  •   Якщо, ви не знайшли інформацію про автора(ів) публікації, маєте бажання виправити або відобразити більш докладну інформацію про науковців України запрошуємо заповнити "Анкету науковця"
     
    Відділ інформаційно-комунікаційних технологій
    Пам`ятка користувача

    Всі права захищені © Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського