Наукова періодика України Біологія тварин


Камбур М. Д. 
Вплив гіпоксії на оксигеновий гомеостаз та кислотно-лужний баланс організму плода та новонароджених тварин / М. Д. Камбур, А. А. Замазій, Е. М. Лівощенко, Л. В. Плюта, А. В. Піхтирьова, С. В. Остапенко, О. М. Натяглий // Біологія тварин. - 2016. - Т. 18, № 4. - С. 40-46. - Режим доступу: http://nbuv.gov.ua/UJRN/bitv_2016_18_4_8
Одержання життєздатного приплоду є однією з актуальних проблем виробництва. Результати досліджень свідчать, що у стані гіпоксії народжуються до 30 - 37 % телят та 20 - 25 % поросят і 90 % з них гине у перші години або доби після народження. Однак вплив гіпоксії на оксигеновий гомеостаз і кислотно-лужний баланс плоду та новонароджених тварин з відомих літературних джерел з'ясований недостатньо. Наведено результати досліджень показників оксигенового гомеостазу та кислотно-лужного балансу плода та новонароджених тварин. Встановлено, що, залежно від ступеня дії гіпоксії під час пренатального росту та розвитку, телята народжуються у стані легкої (адекватні спонтанні дихальні рухи), середньої (після народження мали неадекватні спонтанні дихальні рухи) та важкої гіпоксії (народились без ознак зовнішнього дихання або наявний меконій у навколоплідній рідині), а поросята - у стані важкої гіпоксії. Вплив гіпоксії на плід викликає зниження pH крові у новонароджених тварин, супроводжується збільшенням вмісту іонів гідрогену у крові в 1,66 разу. Ацидотичний зсув в організмі тварин, які народились у стані гіпоксії, супроводжується гіпоксією і гіперкапнією, зниженням парціального тиску оксигену в 1,35 - 1,25 разу (P << 0,01), підвищенням парціального тиску вуглекислого газу в 1,56 - 1,37 разу (P << 0,01). У середньому, забезпеченість тканин оксигеном у телят дослідних груп виявилась в 1,25 разу меншою, ніж у клінічно здорових телят (P << 0,01). Найбільша кількість мертвих поросят і поросят у стані гіпоксії народжується в третій частині родового процесу у часі. Ацидотичний зсув в організмі плода і новонароджених тварин дослідних груп характеризується посиленням анаеробного гліколізу, зниженням вмісту основ у крові (P << 0,01).
  Повний текст PDF - 335.249 Kb    Зміст випуску     Цитування публікації

Цитованість авторів публікації:
  • Камбур М.
  • Замазій А.
  • Лівощенко Е.
  • Плюта Л.
  • Піхтирьова А.
  • Остапенко С.
  • Натяглий О.

  • Бібліографічний опис для цитування:

    Камбур М. Д. Вплив гіпоксії на оксигеновий гомеостаз та кислотно-лужний баланс організму плода та новонароджених тварин / М. Д. Камбур, А. А. Замазій, Е. М. Лівощенко, Л. В. Плюта, А. В. Піхтирьова, С. В. Остапенко, О. М. Натяглий // Біологія тварин. - 2016. - Т. 18, № 4. - С. 40-46. - Режим доступу: http://nbuv.gov.ua/UJRN/bitv_2016_18_4_8.

    Додаткова інформація про автора(ів) публікації:
    (cписок формується автоматично, до списку можуть бути включені персоналії з подібними іменами або однофамільці)
  • Замазій Андрій Анатолійович (1977–) (ветеринарні науки)
  • Плюта Лариса Василівна (1971–) (біологічні науки)
  •   Якщо, ви не знайшли інформацію про автора(ів) публікації, маєте бажання виправити або відобразити більш докладну інформацію про науковців України запрошуємо заповнити "Анкету науковця"
     
    Відділ інформаційно-комунікаційних технологій
    Пам`ятка користувача

    Всі права захищені © Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського