Наукова періодика України Біологія тварин


Собко Г. В. 
Вплив препарату "Антимаст" на стан T- і B-клітинної ланок імунітету корів, хворих на субклінічну форму маститу / Г. В. Собко // Біологія тварин. - 2016. - Т. 18, № 4. - С. 86-92. - Режим доступу: http://nbuv.gov.ua/UJRN/bitv_2016_18_4_15
Наведено результати експериментальних досліджень впливу препарату "Антимаст", виготовленого на основі натуральної бджолиної сировини, на показники T- і B-клітинної ланок імунітету крові корів, хворих на субклінічну форму маститу. Дослідження проведено у весняний період на двох групах корів чорно-рябої молочної породи (2 - 3 лактації) по 5 - 7 тварин у кожній. Корови перед початком досліджень були продіагностовані віскозиметричним експрес-методом на субклінічні форми маститу: контрольна група - клінічно здорові тварини, дослідна група - з ознаками субклінічного маститу. Коровам дослідної групи інтрацистернально в уражені чверті вимені тричі з інтервалом 24 години вводили по одному шприцу-тубі (13 мл) препарату "Антимаст", у здорові чверті молочної залози профілактично вводили половину лікувальної дози препарату. Кров для проведення імунологічних досліджень брали у корів на 1-шу добу (перед введенням препарату) і на 3-тю та 9-ту добу після його застосування. Констатовано, що у корів, хворих на мастит із субклінічною формою перебігу, клітинна ланка імунної системи реагувала збільшенням (P << 0,05 - 0,01) абсолютної кількості лейкоцитів і зниженням (P << 0,05 - 0,01) відносної кількості та функціональної активності T-лімфоцитів і їх регуляторних субпопуляцій за рахунок перерозподілу рецепторного апарату імунокомпетентних клітин. Інтрацистернальне введення коровам дослідної групи препарату "Антимаст" сприяло зменшенню кількості лейкоцитів у крові. Так, на 9-ту добу після введення препарату кількість лейкоцитів у крові зменшилась (P << 0,05) і була на рівні тварин контрольної групи. У корів дослідної групи на 3-тю добу після введення препарату спостерігали зростання загальної кількості T- і B-лімфоцитів у крові до рівня величин цього показника у клінічно здорових тварин. Загальна кількість T-лімфоцитів (активних і теофілін-резистентних) і B-лімфоцитів у крові корів дослідної групи на 9-ту добу після введення препарату була більшою (P << 0,05 - 0,01), ніж у контрольній. При цьому, кількість Th-РУЛ і ЕАС-РУЛ з низькою щільністю рецепторів у крові корів дослідної групи була більша (P << 0,01), а "нульових", недиференційованих у функціональному відношенні клітин - менша (P << 0,01) порівняно з контролем.
  Повний текст PDF - 338.665 Kb    Зміст випуску     Цитування публікації

Цитованість авторів публікації:
  • Собко Г.

  • Бібліографічний опис для цитування:

    Собко Г. В. Вплив препарату "Антимаст" на стан T- і B-клітинної ланок імунітету корів, хворих на субклінічну форму маститу / Г. В. Собко // Біологія тварин. - 2016. - Т. 18, № 4. - С. 86-92. - Режим доступу: http://nbuv.gov.ua/UJRN/bitv_2016_18_4_15.

    Додаткова інформація про автора(ів) публікації:
    (cписок формується автоматично, до списку можуть бути включені персоналії з подібними іменами або однофамільці)
  • Собко Галина Василівна (ветеринарні науки)
  •   Якщо, ви не знайшли інформацію про автора(ів) публікації, маєте бажання виправити або відобразити більш докладну інформацію про науковців України запрошуємо заповнити "Анкету науковця"
     
    Відділ інформаційно-комунікаційних технологій
    Пам`ятка користувача

    Всі права захищені © Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського