Наукова періодика України Біологія тварин


Гренюх В. П. 
Максимальна окисна здатність мітохондрій клітин лімфоми NK/Ly за використання метилових естерів енергетичних субстратів / В. П. Гренюх, Б. О. Манько, О. О. Сідорова, Й. В. Царик, М. І. Голубєв, А. М. Бабський // Біологія тварин. - 2015. - Т. 17, № 4. - С. 42-48. - Режим доступу: http://nbuv.gov.ua/UJRN/bitv_2015_17_4_7
В ізольованих мітохондріях та пермеабілізованих ракових клітинах процеси дихання та окисного фосфорилювання суттєво визначаються доступністю екзогенних субстратів, які за умов цілісності мембран клітин обмежено проникають у мітохондрії. Метилові естери субстратів краще транспортуються крізь плазматичну мембрану нормальних і ракових клітин. Мета роботи - вивчення швидкості дихання клітин NK/Ly, стимульованої різними концентраціями протонофора FCCP за окиснення ендогенних та екзогенних субстратів. До базового середовища в експериментах додавали екзогенні субстрати (по 2 мМ): сукцинат, alpha-кетоглутарат та їх метилові естери (монометил-сукцинат і диметил-alpha-кетоглутарат). Після інкубації 10 млн пухлинних клітин вносили у полярографічну комірку. Швидкість споживання кисню визначали за полярографічним методом за допомогою установки, зібраної на базі електрода Кларка за температури <$E37~symbol Р roman C>. Максимальну окисну здатність мітохондрій клітин лімфоми NK/Ly досліджували за стимулювання дихання клітин різними концентраціями протонофора FCCP (0,25 - 2 мкМ). Встановлено, що максимальну стимуляцію дихання викликали концентрації FCCP 0,5 і 1 мкМ, залежно від субстрату окиснення. Швидкість дихання та максимальна окисна здатність за окиснення екзогенних alpha-кетоглутарату чи сукцинату вірогідно не відрізнялися від контролю, що опосередковано свідчить про непроникність вказаних форм субстратів через мембрану. За окиснення диметил-alpha-кетоглутарату швидкість стимульованого FCCP дихання вірогідно зростала за концентрацій протонофора 0,5, 1 і 2 мкМ. За окиснення монометил-сукцинату зростання швидкості дихання не підтверджено методами статистики. Отже, метильована форма alpha-кетоглутарату може бути успішно використана як енергетичний субстрат для оцінювання максимальної окисної здатності ракових клітин без пермеабілізації плазматичної мембрани чи ізолювання мітохондрій.
  Повний текст PDF - 599.739 Kb    Зміст випуску     Цитування публікації

Цитованість авторів публікації:
  • Гренюх В.
  • Манько Б.
  • Сідорова О.
  • Царик Й.
  • Голубєв М.
  • Бабський А.

  • Бібліографічний опис для цитування:

    Гренюх В. П. Максимальна окисна здатність мітохондрій клітин лімфоми NK/Ly за використання метилових естерів енергетичних субстратів / В. П. Гренюх, Б. О. Манько, О. О. Сідорова, Й. В. Царик, М. І. Голубєв, А. М. Бабський // Біологія тварин. - 2015. - Т. 17, № 4. - С. 42-48. - Режим доступу: http://nbuv.gov.ua/UJRN/bitv_2015_17_4_7.

    Додаткова інформація про автора(ів) публікації:
    (cписок формується автоматично, до списку можуть бути включені персоналії з подібними іменами або однофамільці)
  • Гренюх Володимир Петрович (біологічні науки)
  • Манько Богдан Олексійович (біологічні науки)
  • Царик Йосиф Володимирович (біологічні науки)
  • Бабський Андрій Мирославович (біологічні науки)
  •   Якщо, ви не знайшли інформацію про автора(ів) публікації, маєте бажання виправити або відобразити більш докладну інформацію про науковців України запрошуємо заповнити "Анкету науковця"
     
    Відділ інформаційно-комунікаційних технологій
    Пам`ятка користувача

    Всі права захищені © Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського