Наукова періодика України Біологія тварин


Гунчак А. В. 
Депонування гормонів щитоподібної залози в яйцях птахів та їх вплив на розвиток ембріонів / А. В. Гунчак, І. Б. Ратич // Біологія тварин. - 2015. - Т. 17, № 1. - С. 36-42. - Режим доступу: http://nbuv.gov.ua/UJRN/bitv_2015_17_1_7
Висвітлено сучасні уявлення про можливість депонування гормонів щитоподібної залози (ЩЗ) в пташиних яйцях. Показано, що за результатами досліджень, опублікованих у науковій літературі, тиреоїдні гормони (ТГ) присутні в яйцях і локалізуються, головним чином, у жовтках. В інших дослідах взагалі не виявлено ТГ у білку курячих яєць. Водночас, доведено, що в інкубаційний період відбувається поглинання радіоактивних йодтиронінів жовтком ооцитів з судинної системи. Використання запасів материнських ТГ у процесі ембріонального розвитку птахів підтверджується зниканням гормонів із жовтка впродовж інкубації й відображає їх транспорт в ембріон. Такий механізм транспортування ТГ зумовлений тим, що ЩЗ ембріонів не виділяє гормонів у перші дні інкубаційного періоду, однак вони є необхідними у цей період, оскільки їм належить важлива роль у диференціації та дозріванні тканин ембріонів. Непрямі дослідження вказують на те, що ТГ транспортуються в ооцити, зв'язуючись за допомогою рецептор-опосередкованих процесів з ліпопротеїдами і трастиретином. ТГ, зв'язані з ліпопротеїдами жовтків, можуть поступати в ембріон з жовтка, шляхом неспецифічного ендоцитозу, або транспортуватись в ембріон спеціальним носієм. Зроблено припущення, що гормони ЩЗ можуть поступати в ооцити шляхом енергозалежного процесу з участю носіїв, або шляхом дифузії в клітини, розчиняючись у ліпідних подвійних шарах плазматичної мембрани. Рівень ТГ в яйцях, і, як наслідок, функціональна активність ЩЗ ембріонів у період прокльовування залежить від функціонального стану материнської ЩЗ. Водночас, звернуто увагу на те, що запаси ТГ у жовтку відіграють важливе значення в ранній ембріональний період розвитку птиці (наприклад, у регуляції морфогенезу мозку). Натомість для ембріонів курчат на 13,5; 14,5 та 16,5 добу інкубації головним джерелом ТГ є гормони власної ЩЗ. Показано, що ТГ відіграють важливу роль в обміні вуглеводів і жирів, прискорюють білковий синтез, стимулюють процеси росту та клітинного диференціювання ембріона.
  Повний текст PDF - 329.028 Kb    Зміст випуску     Цитування публікації

Цитованість авторів публікації:
  • Гунчак А.
  • Ратич І.

  • Бібліографічний опис для цитування:

    Гунчак А. В. Депонування гормонів щитоподібної залози в яйцях птахів та їх вплив на розвиток ембріонів / А. В. Гунчак, І. Б. Ратич // Біологія тварин. - 2015. - Т. 17, № 1. - С. 36-42. - Режим доступу: http://nbuv.gov.ua/UJRN/bitv_2015_17_1_7.

    Додаткова інформація про автора(ів) публікації:
    (cписок формується автоматично, до списку можуть бути включені персоналії з подібними іменами або однофамільці)
  • Гунчак Алла Володимирівна (біологічні науки)
  •   Якщо, ви не знайшли інформацію про автора(ів) публікації, маєте бажання виправити або відобразити більш докладну інформацію про науковців України запрошуємо заповнити "Анкету науковця"
     
    Відділ інформаційно-комунікаційних технологій
    Пам`ятка користувача

    Всі права захищені © Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського