Наукова періодика України Біологія тварин


Базака Г. Я. 
Гостра токсичність моспілану для лабораторних тварин / Г. Я. Базака, В. Б. Духницький, В. Д. Іщенко // Біологія тварин. - 2014. - Т. 16, № 3. - С. 9-16. - Режим доступу: http://nbuv.gov.ua/UJRN/bitv_2014_16_3_3
Неонікотиноїди - інсектициди системної та контактно-кишкової дії з трансламінарною активністю, у сільському господарстві застосовуються для боротьби з сисними, листогризучими комахами та грунтовими шкідниками, для обробки культур під час вегетації і як протруйники насіння. Для неонікотиноїдів характерною є дія на нервову систему шкідників. Досліди проводили на базі кафедри фармакології та токсикології Національного університету біоресурсів і природокористування України та віварію факультету ветеринарної медицини НУБіП України. Визначено параметри гострої токсичності інсектицидного препарату Моспілан, у складі якого основною діючою речовиною є ацетаміприд, що належить до відносно нового класу пестицидів-неонікотиноїдів. Дослідження проводили на білих мишах. Лабораторних тварин утримували за умов віварію. Встановлено, що токсичний вплив Моспілану за внутрішньошлункового введення білим мишам проявляється за дії препарату в дозах 500 і більше мг/кг маси тіла. Абсолютно летальна доза (DL100) = 1000 мг/кг маси тіла. Проведено розрахунки щодо визначення середньосмертельної дози (DL50), а також проміжних доз DL84 та DL16. Для розрахунку середньосмертельної дози застосовували метод Г. Кербера. Середню похибку (m) середньосмертельної дози вираховували за методом К. Міллера та М. Тейнтера. Встановлено, що відповідно до визначеної середньосмертельної дози препарату для лабораторних мишей (<$Eroman DL sub 50 ~=~656,25~symbol С~80,10> мг/кг маси тіла), згідно з класифікацією хімічних речовин за ступенем небезпечності він відповідає III класу. Згідно з класифікацією речовин за токсичністю належить до малотоксичних. З метою кількісної оцінки шкірно-резорбтивної дії препарату використовували мазь Моспілану з диметилсульфоксидом. Встановлено, що Моспілан згідно з Гігієнічною класифікацією речовин за шкірно-резорбтивною токсичністю належить до III класу токсичності (DL50 >> 2000 мг/кг).
  Повний текст PDF - 332.314 Kb    Зміст випуску     Цитування публікації

Цитованість авторів публікації:
  • Базака Г.
  • Духницький В.
  • Іщенко В.

  • Бібліографічний опис для цитування:

    Базака Г. Я. Гостра токсичність моспілану для лабораторних тварин / Г. Я. Базака, В. Б. Духницький, В. Д. Іщенко // Біологія тварин. - 2014. - Т. 16, № 3. - С. 9-16. - Режим доступу: http://nbuv.gov.ua/UJRN/bitv_2014_16_3_3.

    Додаткова інформація про автора(ів) публікації:
    (cписок формується автоматично, до списку можуть бути включені персоналії з подібними іменами або однофамільці)
  • Базака Галина Яківна (ветеринарні науки)
  • Духницький Володимир Богданович (ветеринарні науки)
  • Іщенко Вадим Дмитрович (ветеринарні науки)
  •   Якщо, ви не знайшли інформацію про автора(ів) публікації, маєте бажання виправити або відобразити більш докладну інформацію про науковців України запрошуємо заповнити "Анкету науковця"
     
    Відділ інформаційно-комунікаційних технологій
    Пам`ятка користувача

    Всі права захищені © Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського