Наукова періодика України Біологія тварин


Marounek M. 
Effects of exogenous cholesterol and amidated cellulose on fat and sterols concentration in faeces / M. Marounek, Z. Volek, J. Tůma, D. Duškova, M. S. Kalachniuk, L. G. Kalachnyuk, G. I. Kalachnyuk // Біологія тварин. - 2014. - Т. 16, № 3. - С. 91-96. - Режим доступу: http://nbuv.gov.ua/UJRN/bitv_2014_16_3_15
Збільшення обсягів перетворення холестеролу до жовчних кислот у печінці компенсує втрату жовчних кислот у фекаліях. Це призводить до зниження холестеролу в крові. Альтернативою секвестрантам жовчних кислот є сорбенти стеролів, одержаних шляхом амідування полісахаридів. Відмічено гіпохолестеролемічний ефект у разі застосування октадецилпектиаміду на щурах, що утримувалися на раціонах, у складі яких входить холестерол у кількості 10 г/кг. Амідований пектин знижує вміст холестеролу в сироватці крові та вірогідно збільшує рівні природних стеролів й жовчних кислот у фекаліях. Тому досліджено дію згодовування холестеролу й амідованої окисненої монокарбоксицелюлози (МСС) й карбоксиметилцелюлози (СМС) на концентрацію жиру й стеролів у фекаліях щурів. Використовували 30 самок щурів лінії Вістар віком 3 міс і вагою ~ 250 г. Після зрівняльного періоду (4 тиж) щурів було розподілено на 6 груп по 5 тварин у кожній. Перша група залишалась контрольною, 2 - 6 групи взамін 10г/кг пальмового жиру одержували адекватну кількість холестеролу, 3 і 4 групи взамін звичайної целюлози (у загальному обсязі 60 г/кг) ще одержували відповідно по 30 і 60 г/кг амідованої МСС, а 5 і 6 - 30 і 60 г/кг амідованої СМС. Тривалість дослідного періоду - 4 тиж. Для аналізів збирали фекалії впродовж останніх 5 дн. Встановлено, що у фекаліях усіх щурів, які поїдали холестерол вірогідно збільшуються концентрації холестеролу та копростанолу та вірогідно зростає копростанол у разі споживання амідованої целюлози. Амідовані МСС і СМС вірогідно збільшують фекальний вихід жиру. Вони вірогідно зменшують у фекаліях концентрацію літохолевої, alpha-муріхолевої та загальної суми жовчних кислот. Наведені результати суттєво відрізняють амідовані целюлози від амідованого пектину, який вірогідно збільшує фекальне виведення з організму холестеролу і меншою мірою - жовчних кислот. Можливості видалення жирів з організму з допомогою амідованої целюлози, що передбачають гіполіпідемічний і гіпохолестеролемічний ефекти, ще раз будуть перевірені найближчим часом.
  Повний текст PDF - 290.828 Kb    Зміст випуску     Цитування публікації

Цитованість авторів публікації:
  • Marounek M.
  • Volek Z.
  • Tůma J.
  • Duškova D.
  • Kalachniuk M.
  • Kalachnyuk L.
  • Kalachnyuk G.

  • Бібліографічний опис для цитування:

    Marounek M. Effects of exogenous cholesterol and amidated cellulose on fat and sterols concentration in faeces / M. Marounek, Z. Volek, J. Tůma, D. Duškova, M. S. Kalachniuk, L. G. Kalachnyuk, G. I. Kalachnyuk // Біологія тварин. - 2014. - Т. 16, № 3. - С. 91-96. - Режим доступу: http://nbuv.gov.ua/UJRN/bitv_2014_16_3_15.

      Якщо, ви не знайшли інформацію про автора(ів) публікації, маєте бажання виправити або відобразити більш докладну інформацію про науковців України запрошуємо заповнити "Анкету науковця"
     
    Відділ інформаційно-комунікаційних технологій
    Пам`ятка користувача

    Всі права захищені © Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського