Наукова періодика України Біологія тварин


Антоняк Г. Л. 
Вплив шестивалентного Хрому на активність ензимів гліколізу та пентозофосфатного шляху в лейкоцитах крові кроликів / Г. Л. Антоняк, Н. П. Хомич // Біологія тварин. - 2014. - Т. 16, № 1. - С. 21-28. - Режим доступу: http://nbuv.gov.ua/UJRN/bitv_2014_16_1_4
Досліджено вплив хрому (VI) на інтенсивність еритропоезу, співвідношення різновікових популяцій еритроцитів та концентрацію гемоглобіну в крові білих щурів. Установлено, що введення тваринам K2Cr2O7 упродовж 21 доби в дозі 3 мг/кг маси щоденно зумовлює збільшення відносного вмісту старих еритроцитів на 7-му і 14-ту доби та зменшення концентрації гемоглобіну на 21-у добу досліджень. Водночас виявляється активація процесу надходження в кров молодих еритроцитів на завершальній стадії експерименту.Забруднення навколишнього середовища сполуками шестивалентного хрому (Cr(VI)), які часто містяться у промислових відходах, збільшує ризик надходження цього елементав організм сільськогосподарських тварин і людини. До токсичних ефектів Cr(VI) належать порушення метаболізму в лейкоцитах, зокрема, катаболізму вуглеводів, які є важливими енергетичними субстратами в клітинах імунної системи. Мета роботи - дослідити активність ензимів, які каталізують окремі реакції гліколізу та пентозофосфатного шляху в нейтрофільних гранулоцитах і лімфоцитах кроликів за умов щодобового надходження шестивалентного хрому. Проведено дослідження піруваткіназної, лактатдегідрогеназної та глюкозо-6-фосфатдегідрогеназної активності у популяціях лейкоцитів крові кроликів, яким вводили калію біхромат у дозах 5 мг/кг маси (внутрішньошлунково) і 10 мг/кг маси (з питною водою) впродовж 14 - 60-ти діб відповідно. Установлено, що метаболічна відповідь нейтрофільних гранулоцитів і лімфоцитів на надходження шестивалентного хромузалежить від дози й тривалості введення K2Cr2O7 у травний тракт тварин і характеризується особливостями, пов'язаними з характером метаболізму та специфічними функціями зазначених клітин. У нейтрофільних гранулоцитах кроликів обох дослідних груп лактатдегідрогеназна і глюкозо-6-фосфатдегідрогеназна активність підвищується, а піруваткіназна активність змінюється по-різному: зростає за внутрішньошлункового введення K2Cr2O7 дозою 5 мг/кг, але пригнічується за умов тривалого введення токсиканта в дозі 10 мг/кг маси. У лімфоцитах кроликів, яким вводили калію біхромат, відбувається зменшення активності досліджуваних ензимів, особливо за 60-добового надходження K2Cr2O7 з питною водою. Інгібування активності ензимів, які каталізують кінцеві стадії гліколізу, та глюкозо-6-фосфатдегідрогенази в лімфоцитах може бути однією з ланок у механізмах пригнічення імунної функції за умов надходження шестивалентного хрому в організм тварин.
  Повний текст PDF - 345.265 Kb    Зміст випуску     Цитування публікації

Цитованість авторів публікації:
  • Антоняк Г.
  • Хомич Н.

  • Бібліографічний опис для цитування:

    Антоняк Г. Л. Вплив шестивалентного Хрому на активність ензимів гліколізу та пентозофосфатного шляху в лейкоцитах крові кроликів / Г. Л. Антоняк, Н. П. Хомич // Біологія тварин. - 2014. - Т. 16, № 1. - С. 21-28. - Режим доступу: http://nbuv.gov.ua/UJRN/bitv_2014_16_1_4.

    Додаткова інформація про автора(ів) публікації:
    (cписок формується автоматично, до списку можуть бути включені персоналії з подібними іменами або однофамільці)
  • Антоняк Галина Леонідівна (біологічні науки)
  • Хомич Наталія Петрівна (біологічні науки)
  •   Якщо, ви не знайшли інформацію про автора(ів) публікації, маєте бажання виправити або відобразити більш докладну інформацію про науковців України запрошуємо заповнити "Анкету науковця"
     
    Відділ інформаційно-комунікаційних технологій
    Пам`ятка користувача

    Всі права захищені © Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського