Наукова періодика України Біологія тварин


Калачнюк Л. Г. 
Активність регуляторних ензимів ЦТК у клітині за розладу травної системи / Л. Г. Калачнюк // Біологія тварин. - 2013. - Т. 15, № 3. - С. 31-37. - Режим доступу: http://nbuv.gov.ua/UJRN/bitv_2013_15_3_6
Раніше було виявлено значні порушення у функціонуванні реакцій анаеробного гліколітичного шляху і, зокрема, на заключній його стадії, тобто під час утворення пірувату й лактату в гепатоцитах новонароджених телят за розладу процесів травлення. Мета наступних досліджень - продовжити вивчення впливу факторів розладу травної системи аліментарної природи на внутрішньоклітинний метаболізм і, передусім, на активність регуляторних ензимів циклу трикарбонових кислот (ЦТК) у печінці новонароджених телят. Для досліджень використовували 1 - 7-добові телята, яких за принципом аналогів (рівнозначні за віком, породою, статтю, вагою) розподіляли на дві групи (n = 5) з масою тіла 28 - 36 кг. Телята першої (I, контрольної) групи були клінічно здоровими, а другої (II, дослідної) - з розладом травної системи аліментарного походження. Активність цитратсинтази (CS; КФ 4.1.3.7) і цитохром-с-оксидази (СОХ; КФ 1.9.3.1) в оброблених ультразвуком гомогенатах печінки визначено за допомогою загальноприйнятих методів (Shepherd D., Garland Р.В., 1969; Smith L., Conrade H., 1956). При цьому враховано, що рівень активності CS віддзеркалює стан початкового етапу функціонування ЦТК, точніше - швидкість конденсації ацетил-КоА із оксалоацетатом. Він відтінює ефективність продукування лимонної кислоти та успішність подальших важливих реакцій циклу. В доповненні до цього СОХ (і O2) є кінцевим пунктом постачання електронів, які надходять від окиснення поживних речовин, а також спрямовує транспорт протонів через внутрішню мембрану мітохондрій. Це в комплексі забезпечує кінцевий ефект стадії біологічного окиснення, тобто відновлення електронами молекулярного кисню. У результаті проведених досліджень виявлено, що за розладу травної системи аліментарної природи у клітинах печінки новонароджених телят вірогідно знижується активність CS, яка каталізує початкову стадію функціонування ЦТК, і, отже, швидкість та обсяги катаболізму й синтезу у ньому багатьох важливих інтермедіатів. Порушення процесів травлення також вірогідно понижують активність СОХ, тобто інгібують заключну стадію окиснення-відновлення електронами молекулярного кисню. Слід зазначити, що прямим віддзеркаленням закономірностей виявлених змін можна вважати величину співвідношення COX:CS. Виявлені зміни пов'язуються з порушеннями структурно-функціонального стану мембран мітохондрій та інших компартментів клітин печінки через дефіцит надходжень поживних речовин із шлунково-кишкового тракту та інгібування багатьох важливих ланок внутрішньоклітинного й загального метаболізму.
  Повний текст PDF - 323.188 Kb    Зміст випуску     Цитування публікації

Цитованість авторів публікації:
  • Калачнюк Л.

  • Бібліографічний опис для цитування:

    Калачнюк Л. Г. Активність регуляторних ензимів ЦТК у клітині за розладу травної системи / Л. Г. Калачнюк // Біологія тварин. - 2013. - Т. 15, № 3. - С. 31-37. - Режим доступу: http://nbuv.gov.ua/UJRN/bitv_2013_15_3_6.

    Додаткова інформація про автора(ів) публікації:
    (cписок формується автоматично, до списку можуть бути включені персоналії з подібними іменами або однофамільці)
  • Калачнюк Лілія Григорівна (біологічні науки)
  •   Якщо, ви не знайшли інформацію про автора(ів) публікації, маєте бажання виправити або відобразити більш докладну інформацію про науковців України запрошуємо заповнити "Анкету науковця"
     
    Відділ інформаційно-комунікаційних технологій
    Пам`ятка користувача

    Всі права захищені © Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського