Наукова періодика України Біологія тварин


Сидір Н. П. 
Показники білкового обміну і вміст тиреоїдних гормонів у крові вівцематок та їх молочність за умов використання підвищених рівнів мінеральних елементів (S, I, Zn, Cu, Co) і фільтроперліту у раціонах / Н. П. Сидір, П. В. Стапай // Біологія тварин. - 2013. - Т. 15, № 1. - С. 119-126. - Режим доступу: http://nbuv.gov.ua/UJRN/bitv_2013_15_1_17
Наведено результати досліджень показників білкового обміну, вмісту тиреоїдних гормонів у крові вівцематок і їх молочність під час використання у раціонах підвищених рівнів на 20 % від існуючих норм мінеральних елементів (S, I, Zn, Cu, Co) та жирової домішки у складі фільтроперліту. Дослідження проведено на трьох групах повновікових вівцематок аналогів породи прекос. Контрольна група одержувала основний раціон, збалансований за існуючими нормами годівлі. На основі фактичних даних, одержаних хімічним аналізом кормів, встановлено нестачу окремих мінеральних елементів у раціоні тварин, а саме сульфуру, цинку, купруму та йоду. Нестачу цих елементів у раціоні тварин контрольної групи доводили до норми за рахунок мінеральних солей, зокрема глауберової солі, сірчанокислого цинку, вуглекислої міді та йодистого калію. Тваринам першої дослідної групи до складу основного раціону включено суміш цих мінеральних елементів (а також кобальт) на 20 % вище норми. Тваринам другої дослідної групи згодовували суміш вищевказаних елементів, як і тваринам першої дослідної групи, та фільтроперліт з розрахунку 50 г/гол./добу. Дослід проведено у зимово-стійловий період, тривалість досліду - 92 доби. Встановлено, що включення до основного раціону лактуючих вівцематок S, I, Zn, Cu, Co більше на 20 % від існуючих норм, а також суміші цих мінеральних елементів і жирової домішки у складі фільтроперліту позитивно позначилося на показниках білкового обміну та стані щитоподібної залози, що призвело до збільшення їх молочності. Зокрема, середньодобові прирости живої маси ягнят у першій дослідній групі збільшились на 7,6 %, а у другій дослідній - на 10,2 % у порівнянні з ягнятами контрольної групи. Вміст загального білка у крові тварин першої дослідної групи збільшився на 12,44 % (<$E p~<<~0,001>), а другої - на 28,2 % (<$E p~<<~0,001>) у порівнянні з контрольною групою тварин, у крові яких рівень загального білка був на нижній межі. Збільшення загального білка у крові вівцематок дослідних груп відбувалося лише за рахунок альбумінів, оскільки фракція глобулінів у крові тварин дослідних груп мала тенденцію до зменшення, зокрема за рахунок <$E gamma>-фракції. У крові тварин дослідних груп зростала активність ензимів переамінування, а особливо аспартатамінотрансферази на 16,8 % (<$E p~<<~0,02>). Одним із механізмів підвищення молочності вівцематок під впливом застосовних чинників, можливо, є підвищення рівня тиреоїдних гормонів до фізіологічної норми. Зроблено висновок про те, що у раціонах лактуючих вівцематок слід збільшувати вміст S, I, Zn, Cu, і Co на 20 % більше від існуючих норм, а також балансувати раціони за вмістом у ньому жиру.
  Повний текст PDF - 324.435 Kb    Зміст випуску     Цитування публікації

Цитованість авторів публікації:
  • Сидір Н.
  • Стапай П.

  • Бібліографічний опис для цитування:

    Сидір Н. П. Показники білкового обміну і вміст тиреоїдних гормонів у крові вівцематок та їх молочність за умов використання підвищених рівнів мінеральних елементів (S, I, Zn, Cu, Co) і фільтроперліту у раціонах / Н. П. Сидір, П. В. Стапай // Біологія тварин. - 2013. - Т. 15, № 1. - С. 119-126. - Режим доступу: http://nbuv.gov.ua/UJRN/bitv_2013_15_1_17.

    Додаткова інформація про автора(ів) публікації:
    (cписок формується автоматично, до списку можуть бути включені персоналії з подібними іменами або однофамільці)
  • Сидір Надія Петрівна (біологічні науки)
  • Стапай Петро Васильович (1944–) (сільськогосподарські науки)
  •   Якщо, ви не знайшли інформацію про автора(ів) публікації, маєте бажання виправити або відобразити більш докладну інформацію про науковців України запрошуємо заповнити "Анкету науковця"
     
    Відділ інформаційно-комунікаційних технологій
    Пам`ятка користувача

    Всі права захищені © Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського