Наукова періодика України Біологія тварин


Marounek M. 
Comparative study on caecal fermentation pattern in adult domestic rabbits and wild hares / M. Marounek, D. Mista, Z. Volek, O. G. Savka, L. G. Kalachnyuk, G. I. Kalachnyuk // Біологія тварин. - 2013. - Т. 15, № 1. - С. 94-101. - Режим доступу: http://nbuv.gov.ua/UJRN/bitv_2013_15_1_14
Завдяки життєдіяльності мікроорганізмів-симбіонтів у сліпій кишці кролів (СКК) ацетат утворюється внаслідок процесів гліколізу і синтезу з CO2 і H2. Головна особливість ферментації цекальних мікроорганізмів у кролів полягає в більшій продукції ними бутирату у порівнянні з пропіонатом. Така надпродукція бутирату властива тільки кролям, на відміну від усіх травоїдних тварин, включаючи жуйних, у рубці яких продукується більше пропіонату, ніж бутирату. Дослідження спрямовані на розширення знань щодо травлення в зайцеподібних. Тому, визначалися як концентрації метаболітів ферментаційних процесів у СКК і зайців, так і продукція метаболітів у культурах вмістимого СК. Слід відмітити, що утримування кролів на одній дієті було неможливим у цьому експерименті через їх спорадичне розведення. Вісім зайців (масою 3,3 - 4,5 кг), які жили в природному середовищі, в листопаді у першій половині дня були відловлені за допомогою м'якої сітки довжиною 400 м, а в другій половині дня - забиті. Вісім кролів утримували індивідуально в клітках - у віці 11 тижнів забивали о 9 ранку. Досліджено зразки вмістимого СКК і зайців. Зокрема, в них визначено концентрації летких жирних кислот (ЛЖК) і амонію, а також використовували для культивації мікроорганізмів з подальшим визначенням продукції ЛЖК і метану. Встановлено, що кролі та зайці, незважаючи на їх морфологічну схожість і подібний тип травлення, відрізняються спектром кінцевих продуктів бродіння у СК. Концентрація загального вмісту летких жирних кислот були вищою, а аміаку - нижчою у СКК, ніж у зайців (<$E98,9~symbol С~18,1> і <$E20,7~symbol С~8,0> ммоль/л проти <$E46,8~symbol С~14,0> і <$E33,4~symbol С~12,5> ммоль/л, відповідно). У сліпій кишці кролів мікроорганізми продукують більше ацетату (<$E66,4~symbol С~3,3> ммоль/л) і бутирату (<$E 19,5~symbol С~3,1> ммоль/л), ніж пропіонату (<$E 10,1~symbol С~2,9> ммоль/л). Відповідні ж концентрації ацетату, бутирату і пропіонату в зайців становили <$E 28,4~symbol С~1,8,~ 5,5~symbol С~1,9> і <$E8,7~symbol С~1,0> ммоль/л. Ці результати підтверджувалися в експериментах in vitro. У сліпій кишці кроля культуральна ферментація супроводжувалась значним викидом метану (<$E15,3~symbol С~2,2> ммоль/л), а в зайців виявлено тільки слідові кількості метану (0,1 ммоль/л). За разрахунками метаболічного відновлення водню можна припустити, що відновний ацетогенез існує в сліпій кишці обох видів тварин. Отже, у кролів цекальна ферментація in vitro супроводжується значним вивільненням метану, в той час, як у зайців він продукується в дуже незначній кількості.
  Повний текст PDF - 325.188 Kb    Зміст випуску     Цитування публікації

Цитованість авторів публікації:
  • Marounek M.
  • Mista D.
  • Volek Z.
  • Savka O.
  • Kalachnyuk L.
  • Kalachnyuk G.

  • Бібліографічний опис для цитування:

    Marounek M. Comparative study on caecal fermentation pattern in adult domestic rabbits and wild hares / M. Marounek, D. Mista, Z. Volek, O. G. Savka, L. G. Kalachnyuk, G. I. Kalachnyuk // Біологія тварин. - 2013. - Т. 15, № 1. - С. 94-101. - Режим доступу: http://nbuv.gov.ua/UJRN/bitv_2013_15_1_14.

      Якщо, ви не знайшли інформацію про автора(ів) публікації, маєте бажання виправити або відобразити більш докладну інформацію про науковців України запрошуємо заповнити "Анкету науковця"
     
    Відділ інформаційно-комунікаційних технологій
    Пам`ятка користувача

    Всі права захищені © Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського