Наукова періодика України Біологія тварин


Моравська О. В. 
Вміст сумарних ліпідів та їх окремих класів у печінці ембріонів залежно від додаткового введення окремо і комплексно вітамінів А, D3 і Е в раціон гусей у репродуктивний період / О. В. Моравська, С. О. Вовк // Біологія тварин. - 2012. - Т. 14, № 1-2. - С. 162-168. - Режим доступу: http://nbuv.gov.ua/UJRN/bitv_2012_14_1-2_24
Встановлено вміст сумарних ліпідів та перерозподіл їх окремих класів у тканині печінки ембріонів залежно від додаткового введення окремо і комплексно вітамінів A, D3 і E в раціон гусей у репродуктивний період. Показано, що додаткове введення комплексно вітамінів A, D3 і E із підвищеною дозою токоферолу в раціон гусей є оптимальним щодо стабілізації окремих процесів ліпідного обміну. Зокрема, спостерігається зростання вмісту фосфоліпідів та етерифікованого холестеролу на тлі зменшення вмісту вільного холестеролу і неетерифікованих жирних кислот, що корелює із змінами жирнокислотного складу, а саме: зменшенням вмісту насичених жирних кислот та зростанням вмісту ненасичених кислот в основному за рахунок зростання рівня лінолевої, арахідонової, ейкозапентаєнової, докозапентаєнової та докозагексаєнової кислот у тканині печінки ембріонів під впливом додаткового введення комплексно вітамінів A, D3 і E.Встановлено вміст сумарних ліпідів та перерозподіл їх окремих класів у залишковому жовтку ембріонів залежно від додаткового введення окремо і комплексно вітамінів A, D3 і E в раціон гусей у репродуктивний період. Показано, що додаткове введення комплексно вітамінів A, D3 і E із підвищеною дозою токоферолу, в раціон гусей є регуляторно-оптимальним щодо стабілізації окремих процесів ліпідного обміну. Зокрема, у залишковому жовтку ембріонів спостерігається зростання вмісту фосфоліпідів та етерифікованого холестеролу на фоні зменшення вмісту вільного холестеролу і неетерифікованих жирних кислот, що корелює зі зменшенням рівня співвідношення холестерол/фосфоліпіди та вказує на зміну в'язкості бішару мембран із переходом у більш рідку фазу та підвищенням антиоксидантної активності. Поряд з цим спостерігаються зміни жирно-кислотного складу залишкового жовтка ембріонів. Зокрема, відзначено, що зменшення вмісту пальмітинової (C16:0), пальмітолеїнової (C16:1) та олеїнової (C18:118:2), арахідонової (C20:4), ейкозапентаєнової (C20:5), докозапентаєнової (C22:5) та докозагексаєнової (C22:6) кислот. Це, в свою чергу, корелює зі зростанням індексу ненасиченості жирних кислот, підтверджує зростання рівня активності антиоксидантної системи та показує стимулювальний вплив комплексного введення вітамінів A, D3 і E на <$EDELTA 6>- і <$EDELTA 5>-десатуразну активність. Відзначено щодо зменшення вмісту діенових кон'югатів і ТБК-активних продуктів у залишковому жовтку ембріонів під впливом додаткового введення комплексно вітамінів A, D3 і E із підвищеною дозою токоферолу у порівнянні з результатами контрольної групи.
  Повний текст PDF - 366.423 Kb    Зміст випуску     Цитування публікації

Цитованість авторів публікації:
  • Моравська О.
  • Вовк С.

  • Бібліографічний опис для цитування:

    Моравська О. В. Вміст сумарних ліпідів та їх окремих класів у печінці ембріонів залежно від додаткового введення окремо і комплексно вітамінів А, D3 і Е в раціон гусей у репродуктивний період / О. В. Моравська, С. О. Вовк // Біологія тварин. - 2012. - Т. 14, № 1-2. - С. 162-168. - Режим доступу: http://nbuv.gov.ua/UJRN/bitv_2012_14_1-2_24.

    Додаткова інформація про автора(ів) публікації:
    (cписок формується автоматично, до списку можуть бути включені персоналії з подібними іменами або однофамільці)
  • Моравська Олена Валеріївна (біологічні науки)
  •   Якщо, ви не знайшли інформацію про автора(ів) публікації, маєте бажання виправити або відобразити більш докладну інформацію про науковців України запрошуємо заповнити "Анкету науковця"
     
    Відділ інформаційно-комунікаційних технологій
    Пам`ятка користувача

    Всі права захищені © Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського