Наукова періодика України Біологічні студії


Kyyak V. H. 
Mechanisms of maintenance of cytoplasmic osmotic homeostasis in bryophytes cells under salinity stress / V. H. Kyyak, N. Ya. Kyyak // Біологічні студії. - 2019. - Т. 13, № 2. - С. 55-66. - Режим доступу: http://nbuv.gov.ua/UJRN/bist_2019_13_2_8
Досліджено механізми підтримання цитоплазматичного осмотичного гомеостазу у клітинах бріофітів за участю H<^>+-АТФ-ази та оцінено внутрішньоклітинне співвідношення K<^>+/Na<^>+ як один із ефективних засобів контролю за поглинанням і компартментацією надлишку йонів натрію у клітинах рослин в умовах засолення на території хвостосховища видобутку калієвих і магнієвих солей Стебницького гірничо-хімічного підприємства "Полімінерал". Для досліджень відбирали зразки мохів Вarbula unguiculata Hedw., Didymodon rigidulus Hedw. і Brachythecium campestre (Mull. Hal.) Schimp. із двох дослідних ділянок на території хвостосховища, які відрізнялися за рівнем засолення субстрату. Найвищу активність АТФ-ази визначено у рослинах B. unguiculata та D. rigidulus, які росли в умовах дуже сильного засолення субстрату, що свідчить про участь Н<^>+-помп плазматичної мембрани в адаптації бріофітів до сольового стресу. У пагонах B. campestre, які росли на околиці хвостосховища в умовах меншого засолення субстрату, ферментативна активність була нижчою. З'ясовано, що активність H<^>+-АТФ-ази залежала від змін структурного стану мембран, які індукувалися процесами ліпопероксидації в умовах стресу. Солетолерантні види мохів B. unguiculata і D. rigidulus мали нижчий вміст ТБК-активних продуктів, що позитивно впливало на функціонування мембранних ферментів і призводило до розвитку загальної захисної стрес-реакції. Виявлено, що підвищення активності H<^>+-АТФ-ази у клітинах мохів в умовах засолення забезпечує видалення надлишку йонів Na<^>+ назовні, що підтверджується результатами наших досліджень клітинної локалізації натрію. У пагонах досліджуваних видів мохів встановлено кореляцію між АТФ-азною активністю та локалізацією йонів натрію на зовнішньоклітинних сайтах, що свідчить про важливу роль H<^>+-АТФ-ази у виведенні надлишку цитотоксичних йонів натрію з клітин мохів в умовах сольового стресу. Встановлено, що важливими осмолітами у клітинах бріофітів є йони калію, оскільки в умовах сольового стресу зафіксовано збільшення вмісту калію та співвідношення K<^>+/Na<^>+ у внутрішньоклітинному матриксі, що підвищує толерантність рослин до впливу надлишку йонів Na<^>+ і тим самим збільшує їх солестійкість.
  Повний текст PDF - 1.642 Mb    Зміст випуску     Цитування публікації

Цитованість авторів публікації:
  • Kyyak V.
  • Kyyak N.

  • Бібліографічний опис для цитування:

    Kyyak V. H. Mechanisms of maintenance of cytoplasmic osmotic homeostasis in bryophytes cells under salinity stress / V. H. Kyyak, N. Ya. Kyyak // Біологічні студії. - 2019. - Т. 13, № 2. - С. 55-66. - Режим доступу: http://nbuv.gov.ua/UJRN/bist_2019_13_2_8.

    Додаткова інформація про автора(ів) публікації:
    (cписок формується автоматично, до списку можуть бути включені персоналії з подібними іменами або однофамільці)
  • Кияк Наталія Ярославівна (біологічні науки)
  •   Якщо, ви не знайшли інформацію про автора(ів) публікації, маєте бажання виправити або відобразити більш докладну інформацію про науковців України запрошуємо заповнити "Анкету науковця"
     
    Відділ інформаційно-комунікаційних технологій
    Пам`ятка користувача

    Всі права захищені © Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського