Наукова періодика України Біологічні студії


Makar O. O. 
Excized leaf water status as a measure of drought resistance of Ukrai­nian spring wheat / O. O. Makar, O. I. Patsula, Y. Z. Kavulych, T. I. Batrashkina, L. V. Bunio, V. I. Kozlovskyy, Vatamaniuk O. Vatamaniuk O., O. I. Terek, N. D. Romanyuk // Біологічні студії. - 2019. - Т. 13, № 2. - С. 41-54. - Режим доступу: http://nbuv.gov.ua/UJRN/bist_2019_13_2_7
Досліджено посухостійкість 24 генотипів пшениці ярої української селекції (Triticum aestivum L., T. durum Desf., T. turgidum subsp. Dicoccum) способом визначення показників водного дефіциту (WD), відносного вмісту води (RWC), водоутримної здатності у перерахунку на масу (EL WLW) і площу (EL WLA) прапорцевих листків рослин в умовах польового експерименту протягом вегетаційного сезону 2018 р., який характеризувався низьким рівнем опадів і високими температурами. Експериментальні ділянки були розташовані поблизу с. Дмитрів Львівської обл. (50<$E symbol Р>13'26,6"N 24<$E symbol Р>36'50,5"E) на чорноземах на елювії карбонатних порід. Пшеницю висівали рандомізованим способом у чотирикратній повторності, площа ділянок 30 м<^>2. Мета роботи - пересвідчитись у доцільності використання фізіологічних показників прапорцевих листків для визначення посухостійкості окремих сортів пшениці ярої, їх залежність із урожаєм. Водні параметри визначали на етапі росту Z4.3. Дефіцит вологи спричинив зменшення відносного вмісту води в листках усіх досліджуваних сортів пшениці. Підтверджено відмінності в реакції на посуху серед сортів пшениці м'якої і твердої (T. aestivum і T. durum). Показники водного дефіциту були в межах від 18,0 до 37,8 % для сортів пшениці м'якої та 19,4 - 33,3 % для твердої. Найнижчий показник WD (<$E symbol Г~20> %) було виявлено для сортів м'якої пшениці Колективна 3, Елегія миронівська і твердої - Діана та Чадо. Високі значення WD відзначено для сортів Сімкода миронівська та МІП Райдужна. Низькі значення WLW EL, а отже, вища посухостійкість відмічена для сортів пшениці твердої Спадщина та Діана. Сорти м'якої пшениці Сімкода миронівська, Панянка та тверді сорти Жізель, Тера, МІП Райдужна та полба Голіковська втратили менше води у перерахунку на одиницю площі листка (EL WLA). Двокомпонентний biplot аналіз підтвердив високу посухостійкість сорту MIП Райдужна і дав змогу виокремити такі сорти з високою урожайністю та посухостійкістю, як Жізель (тверда), Голіковська (полба) і Сімкода миронівська (м'яка). Сорти пшениці м'якої Божена, Дубравка та твердої Спадщина, Діана були сприйнятливими до посухи, незважаючи на відносно високий показник RWC. Отже, показники EL WLW та EL WLA, що характеризують водоутримну здатність тканин листків, можуть бути рекомендовані як додаткові показники стійкості до водного стресу. RWС як параметр посухостійкості доцільно застосовувати для пшениці твердої, тоді як EL WLA 2 - 6 год - для пшениці м'якої ярої.
  Повний текст PDF - 1.811 Mb    Зміст випуску     Цитування публікації

Цитованість авторів публікації:
  • Makar O.
  • Patsula O.
  • Kavulych Y.
  • Batrashkina T.
  • Bunio L.
  • Kozlovskyy V.
  • Vatamaniuk O. V.
  • Terek O.
  • Romanyuk N.

  • Бібліографічний опис для цитування:

    Makar O. O. Excized leaf water status as a measure of drought resistance of Ukrai­nian spring wheat / O. O. Makar, O. I. Patsula, Y. Z. Kavulych, T. I. Batrashkina, L. V. Bunio, V. I. Kozlovskyy, Vatamaniuk O. Vatamaniuk O., O. I. Terek, N. D. Romanyuk // Біологічні студії. - 2019. - Т. 13, № 2. - С. 41-54. - Режим доступу: http://nbuv.gov.ua/UJRN/bist_2019_13_2_7.

      Якщо, ви не знайшли інформацію про автора(ів) публікації, маєте бажання виправити або відобразити більш докладну інформацію про науковців України запрошуємо заповнити "Анкету науковця"
     
    Відділ інформаційно-комунікаційних технологій
    Пам`ятка користувача

    Всі права захищені © Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського