Наукова періодика України Біологічні студії


Михалюк В. В. 
Методи екстракції кератинів із вовни та волосся і перспективи їхнього застосування в біомедицині й біоінженерії / В. В. Михалюк, В. В. Гавриляк // Біологічні студії. - 2019. - Т. 13, № 2. - С. 117-130. - Режим доступу: http://nbuv.gov.ua/UJRN/bist_2019_13_2_12
Наведено наукову інформацію про будову волоса, структурні та функціональні особливості кератинів і методи їх екстрагування з волокон природного походження. Обгрунтовано важливість проведення екстракції кератинів через розрив дисульфідних зв'язків і переведення кератину в розчинну форму зі збереженням ковалентних зв'язків. З'ясовано, що така екстракція сприяє збереженню нативних властивостей цих білків, а це забезпечує їх подальше застосування як біоматеріал функціонального призначення. Зокрема, йдеться про такі властивості як стійкість кератинів до дії хімічних і біологічних чинників завдяки дисульфідним зв'язкам, висока частота яких забезпечує велику кількість хімічних модифікацій цих білків, котрі впливають на їхні фізико-хімічні властивості, а також про подібність кератинів до позаклітинного матриксу біологічних тканин, що забезпечує високу біосумісність і низьку цитотоксичність препаратів на основі кератинів. Отримані таким чином і ліофілізовані препарати кератину під час підбору певного розчинника можуть збиратись у фібрилярні структури. Проаналізовано деякі методи екстракції кератинів, їх ефективність і електрофоретичні профілі отриманих екстрактів. Аналіз наукових джерел свідчить, що цілеспрямовану екстракцію кератинів здійснюють методами, які базуються на реакціях окиснення, відновлення та сульфітолізу. Реакції окиснення кератинів є необоротними та полягають в окисненні цистеїнових залишків до цистеїнової кислоти з утворенням кератоз. Натомість у разі використання відновників отримують кератеїни. У результаті сульфітолізу, що є оборотним процесом, утворюється S-сульфонат-аніон. Розглянуто перспективні напрями застосування екстрагованих кератинів. Перший напрям стосується біомедичних технологій, від яких залежатиме ефективність лікування патологій волоса. Другий напрям полягає у створенні біоматеріалів на основі кератинів із широким спектром застосування, а саме: тканинна інженерія, репаративна медицина, текстильна й аграрна промисловість, косметологія, виробництво очисного обладнання. Третій напрям пов'язаний із можливістю застосування кератинів для ідентифікації особи. Такі пошуки матимуть позитивний вплив на розвиток антропологічних досліджень і судово-медичної експертизи. Цьому сприяє висока стійкість білків волосся до несприятливих умов навколишнього середовища.
  Повний текст PDF - 1.548 Mb    Зміст випуску     Цитування публікації

Цитованість авторів публікації:
  • Михалюк В.
  • Гавриляк В.

  • Бібліографічний опис для цитування:

    Михалюк В. В. Методи екстракції кератинів із вовни та волосся і перспективи їхнього застосування в біомедицині й біоінженерії / В. В. Михалюк, В. В. Гавриляк // Біологічні студії. - 2019. - Т. 13, № 2. - С. 117-130. - Режим доступу: http://nbuv.gov.ua/UJRN/bist_2019_13_2_12.

    Додаткова інформація про автора(ів) публікації:
    (cписок формується автоматично, до списку можуть бути включені персоналії з подібними іменами або однофамільці)
  • Михалюк Василина Володимирівна (біологічні науки)
  • Гавриляк Вікторія Василівна (біологічні науки)
  •   Якщо, ви не знайшли інформацію про автора(ів) публікації, маєте бажання виправити або відобразити більш докладну інформацію про науковців України запрошуємо заповнити "Анкету науковця"
     
    Відділ інформаційно-комунікаційних технологій
    Пам`ятка користувача

    Всі права захищені © Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського