Наукова періодика України Біологічні студії


Доброва Г. О. 
Методологічні аспекти отримання подвоєних гаплоїдів пшениці твердої методом віддаленої гібридизації / Г. О. Доброва, І. С. Замбріборщ, О. Л. Шестопал // Біологічні студії. - 2014. - Т. 8, № 3-4. - С. 127-136. - Режим доступу: http://nbuv.gov.ua/UJRN/bist_2014_8_3-4_14
Одержання подвоєних гаплоїдів тетраплоїдної пшениці є важливим етапом селекційного процесу. Тверда пшениця малочутлива до методу культури пиляків. Сьогодні у світі для одержання лінійного матеріалу пшениці твердої використовують метод віддаленої гібридизації. Досліджено ефективність цього методу з одночасною адаптацією його до генотипів і агрокліматичних умов регіону Півдня України. Матеріал дослідження - сорти і гібриди пшениці твердої ярої. Для запилення (як гаплопродюсер) використано пилок кукурудзи і сорго. Проведено синхронізацію строків цвітіння пшениці та рослин-запильників. Визначено, що оптимальним для використання як запильника є вирощування кукурудзи за умов штучного клімату до фази трьох - чотирьох листків із подальшою висадкою на польові ділянки. За польових умов цвітіння кукурудзи починається на початку червня, тоді як цвітіння пшениці твердої - наприкінці травня. У зв'язку з цим проводили кастрацію і запилення не головного колосу (що є найпродуктивнішим), а колосся підгонів. Слід зазначити, що гібридизація та подальший розвиток зернівки пшениці твердої відбувалися за умов повітряної та грунтової посухи, що також є фактором, який лімітує використання цього методу для одержання подвоєних гаплоїдів пшениці твердої ярої. Проаналізувано вплив 5-ти варіантів післязапильної обробки квіток на утворення зернівок. Застосовано розчини гормонів різної природи і 2 способи дорощування запиленого колосся: в полі та за умов штучного клімату. Визначено найефективніші варіанти обробки запилених квіток.
  Повний текст PDF - 978.049 Kb    Зміст випуску     Цитування публікації

Цитованість авторів публікації:
  • Доброва Г.
  • Замбріборщ І.
  • Шестопал О.

  • Бібліографічний опис для цитування:

    Доброва Г. О. Методологічні аспекти отримання подвоєних гаплоїдів пшениці твердої методом віддаленої гібридизації / Г. О. Доброва, І. С. Замбріборщ, О. Л. Шестопал // Біологічні студії. - 2014. - Т. 8, № 3-4. - С. 127-136. - Режим доступу: http://nbuv.gov.ua/UJRN/bist_2014_8_3-4_14.

    Додаткова інформація про автора(ів) публікації:
    (cписок формується автоматично, до списку можуть бути включені персоналії з подібними іменами або однофамільці)
  • Доброва Ганна Олександрівна (біологічні науки)
  • Замбріборщ Ірина Сергіївна (біологічні науки)
  • Шестопал Оксана Леонідівна (біологічні науки)
  •   Якщо, ви не знайшли інформацію про автора(ів) публікації, маєте бажання виправити або відобразити більш докладну інформацію про науковців України запрошуємо заповнити "Анкету науковця"
     
    Відділ інформаційно-комунікаційних технологій
    Пам`ятка користувача

    Всі права захищені © Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського